Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yeni kalem milli gelirde

Giriş Tarihi: 2.8.2013

TÜİK milli gelir için sahaya indi. Ara ürün değil yatırımlar gösterge oluyor. 40'a yakın yeni kalem hesaplamaya katılıyor

Ünlü yıldızların konser gelirlerini milli gelire dâhil etmeye hazırlanan ABD'nin ardından Türkiye de hesaplamasını değiştiriyor. Enflasyon sepetini çağın koşullarına uygun ürünlerle yeniden belirleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şimdi de yeni milli gelir için sahada kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Yeni milli gelir hesabı için işyerlerine özel "arz-kullanım" anketi yapılıyor. Yeni sistemde, sanatçıların gelirinden bilişim sektöründeki gelişmelerin milli hâsılaya etkisine kadar 40'a yakın yeni kalem hesaplamaya katılıyor. Ar-Ge de yatırım kaleminde sisteme dâhil edilecek.

SIRA AVRUPA'DA

Dünyada milli gelir yeniden tanımlanıyor. ABD'nin ardından 2014'te Avrupa Birliği ülkelerinin de tavsiye edilen hesaplama yöntemine geçmesi gerekiyor. Gelişmekte olan ülkeler için ise süre 2015- 2016'ya kadar uzayabiliyor.

TARKAN GELİRİ ARTIRACAK
ABD'de ünlü pop yıldızı Lady Gaga konserlerinin cirosu da milli gelire dâhil edilecek. Türkiye'de ise Tarkan, Sezen Aksu gibi sanatçıların verdiği hizmetlerin de sisteme alınması öngörülüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yeni kalem milli gelirde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN