Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durmak yok büyümeye devam

Giriş Tarihi: 2.8.2013
ABD Merkez Bankası Fed'in tahvil alımını azaltmayacağını açıklamasından bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası da genişlemeci para politikasına devam kararı açıkladı. Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmeyerek politika faizini yüzde 0.50'de bıraktı.

UZUN SÜRE ARTIŞ YOK
ECB Başkanı Mario Draghi, son ekonomik göstergelerin, Euro Bölgesi'nin en kötüyü geride bıraktığını işaret ettiğini söyledi. Yetkililerin politika faizini uzunca bir süre düşük tutmayı planladığını tekrarladı. Draghi, Frankfurt'ta yaptığı basın toplantısında, "Güven göstergeleri, düşük seviyelerden bazı ilave iyileşmelerin olduğunu gösteriyor. Ekonomik faaliyetteki istikrar beklentisini çekingen bir şekilde teyit ediyor" dedi. Draghi, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini, uzunca bir süre 'mevcut ya da daha düşük seviyelerde' tutmayı beklediklerini kaydederek, geçen ay ilk kez dile getirdiği söylemi bir kez daha tekrarladı.

İNGİLTERE REKOR DÜŞÜKTE
İngiltere Merkez Bankası ise politika faizini ve varlık alım programı hedefini değiştirmedi. Banka, ayrıca politika faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te tuttu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durmak yok büyümeye devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN