Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni güvenli liman

Giriş Tarihi: 3.8.2013

Her 10 kişiden birinin tasarruf ettiği Türkiye'de TL, altının tahtına oturdu. Tasarruf sahipleri ilk çeyrekte tarihi dipleri gören altını bırakıp, güvenli yatırım aracı olarak TL'ye yöneldi

ING Bank Türkiye'nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması'nın 2013 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre uluslararası piyasalardaki belirsizlik, altındaki hızlı düşüş ve büyümede revizyon beklentisiyle tasarruflar TL'ye kaydı. 2013'ün ilk çeyreğinde TL mevduatın toplam tasarruf içindeki payı yüzde 26 iken bu oran, ikinci çeyrekte yüzde 46'ya kadar çıktı. Tasarrufun neredeyse yarısı bankalardaki TL mevduatına giderken altında sert düşüş yaşandı. Altın yüzde 11 ile bir önceki çeyreğe göre yüzde 5, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16 düşüş yaşadı.

İKİNCİ SIRA YASTIK ALTINDA

ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, TL vadeli hesaptaki artışla ilgili olarak şunları söyledi: "İlk defa TL vadeli tasarruf bu kadar yüksek çıkıyor. İkinci sırada tercih edilen araç ise yüzde 14 ile yastık altı nakit. TL vadeli mevduat tercihindeki artış dış oynaklıklara karşı bir gösterge sayılabilir."

ARABA, TATİL, EVLİLİK

Tasarrufun en önemli gerekçesi araba, elektronik, tatil, evlilik gibi özel harcamalar olurken çocukların geleceği ikinci sırada yer aldı. Gelecekte tasarruf yapmayı planlamayanların oranı ise yüzde 58 ile yüksek düzeyini korudu.

TASARRUF EDENLERİN ORANI YÜZDE 1 YÜKSELDİ
* Tasarruf etme oranı önceki çeyreğe göre bir puanın üzerinde artarak %10.9'a çıktı.
* Önceki dönemlerde olduğu gibi son çeyrekte de tasarrufu olmayanların yaklaşık 3'te 1'i, gelecekte tasarruf yapmayı planladığını söylüyor.
* En önemli tasarruf nedeni "ilerideki özel harcamalar" olarak dikkati çekiyor.
* En fazla tasarrufu çocukları 0-5 yaş arasında olanlar, en az birikimi de çocukları 11-18 yaş arasında olanlar yapıyor.
* Tasarruf edenlerin yüzde 61'i 18-34 yaş aralığında.

ALTIN YATIRIMCISI İYİ TAKİP EDİYOR
ING Bank Baş Ekonomisti Sengül Dağdeviren altın yatırımcısının fiyat hareketlerini yakından takip ettiğini belirterek düşüş ve çıkışların altın tasarrufuyla paralel seyrettiğini söyledi. Dağdeviren tasarruf etmeyenlerin yüzde 90'ının "yeterli gelir olmamasını" bu tutuma neden gösterdiğini belirtti.

ORTA GELİRLİ DAHA TASARRUFLU
Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Filiztekin tasarruf etme olasılığının orta gelirlilerde daha yüksek olduğunu söyledi. Filiztekin, "Bu orta sınıfın güçlenmesi şeklinde değerlendirilebilir. Eğitime harcanan para da tasarruf değil geleceğe yatırım olarak yorumlanmalı" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni güvenli liman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN