Ailede taht oyunları

Türkiye'de aile şirketleri inovasyon, kurumsallaşma, itibar, uzun dönemli iş sonuçlarında sınıfta kaldı Bu alanlarda halka açık şirketlerin gerisinde kalan aile firmalarının tek avantajı ise hızlı karar almaları Ankete katılanların yüzde 75'i halka açık şirketlerin yeni ekonomiye daha kolay adapte olacağı konusunda hemfikir

Giriş Tarihi: 4.8.2013

ERA Research & Consultancy ve StratejiCo'nun düzenlediği 'Aile Şirketleri' araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 32 üst düzey yöneticiyle yapılan araştırmada, aile şirketleri ve halka açık firmalar arasındaki kurumsallaşma, itibar, inovasyon ve hız gibi konular karşılaştırıldı. Yöneticiler, aile şirketleri ile halka açık firmaların yeni ekonomiye adaptasyonunu da yorumladı. Ankete katılanların yüzde 87'si halka açık şirketlerin kurumsallaşmada daha başarılı olduğunu söylüyor. Aile şirketlerini kurumsallaşma alanında başarılı sayanların oranı ise sadece yüzde 3 olarak göze çarpıyor.

İTİ BAR VE İNOVASYON ZAYIF
Ankete katılanlara göre, aile şirketleri itibar konusunda da halka açık şirketlere göre daha zayıf. Yüzde 12'lik kesim aile şirketlerinin itibar konusunda halka açık şirketlere göre daha başarılı olduğunu düşünüyor. Halka açık şirketlerde itibar daha başarılı diyenlerin oranı ise yüzde 72'yi buluyor. İnovasyon konusunda da durum pek farklı değil. Anketi yanıtlayan üst düzey yöneticilerin yüzde 69'u halka açık şirketlerin inovasyona daha fazla önem verdiğini ve bu konuda başarılı olduklarını söylüyor. "Aile şirketleri inovasyon konusunda başarılı" diyenlerin oranı ise sadece yüzde 8'de kalıyor.

TE K AVANTAJLARI HIZ

Aile şirketlerinin halka açık firmalara göre tek avantajı ise 'hız.' Ankete kaltılanların yüzde 69'u aile şirketlerinin daha hızlı karar aldığını söylüyor. Bu oran halka açık şirketlerde ise yüzde 15. Ankete katılanların yüzde 75'i halka açık şirketlerin yeni ekonomiye daha kolay adapte olacağını düşünüyor. Bu oran aile şirketlerinde yüzde 19 olarak göze çarpıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailede taht oyunları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN