Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergide yeni düzenleme

Giriş Tarihi: 6.8.2013 09:58 Güncelleme Tarihi: 6.8.2013 15:12

Son düzenleme ile büyükşehir belediyesine dönüştürülen 14 belediyenin sınırları içinde kalan yerlerde faaliyet gösteren bazı sektörlere mensup mükellefler, gerçek usulde vergilendirme kapsamında yer almayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre basit usulde vergilendirilen mükelleflerle ilgili 12 Ocak 1995 tarihli ve 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu kararının eki kararda değişiklik yapıldı.

Buna göre, On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında büyükşehir belediyesi kurulan ve büyükşehir belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerde faaliyet gösteren bazı sektörlere mensup vergi mükellefleri gerçek usulde vergilendirme uygulanması kapsamına dahil edilmeyecek.

Söz konusu değişiklik önümüzdeki ilk mahalli idareler genel seçiminin yapıldığı tarihte yürürlüğe girecek.

Yeni düzenleme, büyükşehir belediyesi unvanını kazanan son iller Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'ın büyükşehir belediyeleri sınırları içinde faaliyet gösterenleri kapsıyor.

Mevcut uygulamaya göre, Gelir Vergisi Kanunun ilgili bendine dayandırılarak çıkartılan 12 Ocak 1995 tarihli ve 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile büyükşehir belediyesi olan illerin (Erzurum, Diyarbakır, Sakarya ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerden, yeni bağlanan mahallelerle birlikte 2000 yılı genel nüfus sayımındaki nüfusu 30 binden az olan yerler hariç) mücavir alan sınırları da dahil olmak üzere büyükşehir belediye sınırları içinde, her türlü emtia imalatı, her türlü emtia alım-satımı, inşaat ile ilgili her türlü iş, motorlu taşıtların her türlü bakım ve onarım işleriyle uğraşanlar ile lokanta ve benzeri hizmet işletmeleri ve eğlence ve istirahat yerlerini işletenler gerçek usulde vergilendirme kapsamında bulunuyor.


MALİYE BAKANI ŞİMŞEK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni büyükşehir olan 14 ildeki mükelleflerin basit usulde vergilendirme hükümlerinden yararlanmaya devam edeceğini bildirdi.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Şimşek, 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile büyükşehir olan 14 ildeki mükelleflerin vergilendirme usullerine ilişkin bilgi verdi.

Şimşek, söz konusu illerdeki mükellefleri ilgilendiren Bakanlar Kurulu Kararı'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandığını hatırlatarak, bu kararla Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illeri ile mevcut büyükşehirlerin belediye sınırları içerisine alınan yerlerde faaliyette bulunanların, anılan yerlerin ekonomik ve sosyal özellikleri dikkate alınarak basit usulden yararlanmaya devam etmelerinin sağlandığını bildirdi.

Büyükşehir belediyesi sınırları içinde faaliyette bulunan her türlü emtia imalatıyla, her türlü emtia alım satımıyla, inşaatla ilgili her türlü işlerle ve motorlu taşıtların her türlü bakım ve onarım işleriyle uğraşanlar ile lokanta ve benzeri hizmet işletmeleri ile eğlence ve istirahat yerlerini işletenlerin basit usulde vergilendirme hükümlerinden yararlanamadığını anlatan Şimşek, dolayısıyla bunların gerçek usulde vergilendirildiğini kaydetti. Şimşek, bugünkü Bakanlar Kurulu Kararı ile ise anılan illerde faaliyette bulunan mükelleflerin, bu illerin büyükşehir olmasından dolayı gerçek usulde vergilendirme durumunda kalmalarının önlendiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergide yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN