Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hapsolmuş müşteriden faydalanıyorlar

Bankaların kontrolüne girenleri 'hapsolmuş müşteri' diye niteleyen Bakan Babacan, "Bazı bankalar bu tip müşterilerden faydalanıyor" dedi

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankaların hizmet verirken aldıkları ücretleri serbest rekabet ortamında belirlemeleri gerektiğini ancak bazen bu şartların iyi çalışmadığını söyledi. Babacan, "Buralarda düzenleme gerekiyor. Bu ya vatandaşların alternatifsizliğinden kaynaklanıyor ya da öyle bir ilişki oluşuyor ki bir şekilde müşteri o bankaya bağlanıyor. Kontrole giren müşteri üzerinden de bazen yüksek ücretler alınabiliyor. Biz buna hapsolmuş müşteri diyoruz. Hapsolmuş müşteri durumundan istifa eden bazı bankalar olabiliyor" dedi.

KART EĞİTİMİ GELİYOR

Bu istismarı önlemek için BDDK'ya yetki verildiğini anlatan Babacan, "Bir hizmetin karşılığı olmalı. Ama abartmamak ve ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ölçü kaçtığı anda devletin müdahalesi gerekiyor" mesajı verdi. Babacan, kredi kartıyla ilgili bilinçlendirme çalışması da başta olmak üzere finansal eğitim konusunda bir strateji geliştirdiklerini, SPK ve Merkez Bankası'na görevler verdiklerini anlattı. Babacan, yüzde 4 büyümeyi revize edeceklerini tekrarlarken, "Bu yıl 158 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmamız zor görünüyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hapsolmuş müşteriden faydalanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN