Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur zammı açıklandı

Giriş Tarihi: 7.8.2013 13:44 Güncelleme Tarihi: 7.8.2013 15:25

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik, Kamu görevlilerinin 2014-2015 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere kamu görevlileri sendikaları ile Hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde mütabakatla sonuçlandığını söyledi.

Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri uzlaşmayla sonuçlandı. Hükümet memurların taban aylığına 2014'te 175 TL zam yapacak. 2015 yılında ise memur maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 3 zam yapılacak.

İşveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun başkanlık ettiği görüşmelerde varılan uzlaşma, bugün Bakan Çelik tarafından açıklandı. Çelik, Kamu İşveren heyeti ile kamu çalışanları arasında devam eden 2014-2015 toplu sözleşme görüşmelerinin mutabakatla tamamlandığını söyledi. Çelik, 2014 yılı için memurların taban aylığına 175 TL zam yapılacağını, 2015 yılının ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6. ayında yüzde 3 zam yapılacağını, enflasyon farkının oluşması halinde enflasyon farkı ödeneceğini söyledi. Çelik, öğretmenlere 2014'te 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödeneceğini, 4/C'lilere aile yardımının yanında 2014 Ocak ayında iyileştirme vasfından 175 TL ve 350 TL'lik bir iyileştirme gerçekleştirileceğini söyledi. Çelik, taban aylıklarına yapılan zammın hem emekli aylıkları için hem de gelecek yıllarda yapılacak zamlar için son derece önemli olduğunu belirtti. Hakem heyetinin geçen yıl verdiği kazanımları koruduklarını belirten Çelik, 'Bayram öncesi bu kararların alınması uygun bulunmuştur. Umarım tüm ilgilileri de bu tablo memnun etmiştir' dedi.

Çıkarılan torba yasa ile 100 bin kişinin kadroya alındığını anımsatan Çelik, 'Biz dedik ki 4/C'lileri bizzat dinleyen Bakan olarak sorunlarını biliyoruz. Toplu sözleşme sürecinde onların mali ve sosyal hakları masamızda olacak dedik. Bugün de onların mali ve sosyal yardımları için adım attık. Kadro sorunu bu masanın sorunu değil. O, parlamentoda ele alınması gereken bir konudur' diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu ise, '2014 yılı taban aylığına yapılan 175 TL'lik zam ile 1 Ocak 2014 tarihinde memurların bin 27 TL olan taban aylık maaşları bin 202 TL'ye çıkacak ve 2015 yılında itibaren çalışan, emekliye ayrılana bin 202 TL üzerinden zamlar gelecek, emekli ikramiyesi ona göre hesaplanacak. Dolayısıyla toplu sözleşme içerisinde 2014 yılında ortaya koyulan bu tablo kalıcı yansıması olan önemsediğimiz bir konuydu. 250 TL önermiştik ama pazarlık sonrası 175 TL'de uzlaştık' şeklinde konuştu.

Öğretim elemanları, YÖK'ün için de bir komisyon kurulacağını ve onların sorunlarının da çözüleceğini belirten Gündoğdu, öğretmenlere ise 2014 yılında 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödeneceğini söyledi. Gündoğdu, 4-C'liler için kadro konusunda halen ısrarcı olduklarını belirterek, 23 bin 4-C'linin kadroya alınmasını istedi.

KESK TEMSİLCİSİNDEN TEPKİ

Açıklamaların ardından mutabakat zaptı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından imzalandı. Bakan Çelik mutabakatın bayram öncesi memurlara hayırlı olması dileğinde bulunurken, toplantıda KESK adına hazır bulunan toplu sözleşme sekreteri Efser Akman, masadan uzlaşmayla kalkılmadığını ileri sürerek, 'Bu bir uzlaşma değil' diye bağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur zammı açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN