Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunmaya 5 boyutlu CNC

Giriş Tarihi: 13.8.2013

İzmirli Dirinler Makine, havacılık ve savunma sanayisine hizmet verecek 5 boyutlu CNC tezgâhı üretmeyi başardı. Sektördeki yerli payını yükselten tezgâha Avrupa ve ABD'den talip var

Savunma sanayisindeki hızlı büyüme yenilikçi şirketlerin buluşlarıyla güç kazanıyor. Özellikle yerli silah projelerinin artmasıyla birçok firma dünyada ses getirecek buluşlara imza attı. Bu firmalardan biri olan İzmir merkezli Dirinler'in geliştirdiği icatlar da Türkiye'yi teknolojide üst sıralara taşıyacak cinsten.

AR-GE BAŞARISI

10 yılı aşkın süredir CNC torna ve portal freze makineleri üreten Dirinler Makine, bir parçanın beş yüzeyini de aynı anda işleyebilen CNC tezgâhı geliştirdi. Yeni teknoloji sayesinde eski tezgâhlara oranla daha az titreşim ve yüksek yüzey kalitesi elde ediliyor. Avrupa ve ABD'den çok sayıda sipariş alan makine, kalıp sektörünün dışında helikopter ve insansız hava araçlarının imalatında kullanılacak. Türk mühendislerin buluşlarının arkasında ciddi bir Ar-Ge çalışması yattığını ifade eden Dirinler yöneticileri, "İmal ettiğimiz tezgâh hızı, yüzey kalitesi ve kullanım kolaylığıyla ideal bir makine. Havacılık ve savunma sanaysinde önemli bir boşluğu dolduracak" açıklamasını yaptı.

60 YILDIR ÜRETİMDE

1952'de Cemal Dirin tarafından kurulan Dirinler Makine'nin başarıları bununla da sınırlı değil. Şirket tarafından Türkiye'de ilk defa üretilen Gezer Köprü CNC Model İşleme Makinesi de dünyada ses getiren yenilikler arasına girdi. Bu teknoloji sayesinde üretilen makine preslerden dakikada 600 vuruş yapılabiliyor. Şirketin geliştirdiği 400 ton kapasiteli kemik eklemli form pres makinesi de alanında ilk olma özelliği taşıyor.

Şirketin hayata geçirdiği ilkler
1952-Dirinler Makine'nin kuruluşu, otomobil yedek parça imalatı ve kovan tamiratı.
1966-İlk vargel makinesi imalatı yapıldı.
1974-Döküm konusunda yatırım kararı verildi.
1995-CE belgeli ilk pres imalatı gerçekleşti.
2001-Hava kompresör imalatı yapan MAKSAŞ satın alındı.
2003-Üretimde ISO 9001-2000 belgesi alındı.
2004-TTGV ve TEYDEB destekli CNC kontrollü torna tezgahı tasarımı ve imalatı projesi gerçekleşti.
2006-TTGV ve TEYDEB destekli CNC kontrollü, çift kolonlu işlem merkezi projesi yapıldı.
2009-CNC kontrollü çift kolonlu 5 eksenli işlem merkezi üretildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmaya 5 boyutlu CNC
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN