Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'tan enerji çağrısı

Türkler'in Irak'taki santral yatırımları yeni talepleri de beraberinde getirdi. Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Müderris, "Enerji'de yeni firmaları bekliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Musab Müderris, Türk şirketlerinin Irak'ta dört elektrik santralını başarıyla kurduğunu belirterek, "Yeni anlaşmalar imzalamak için Türk firmalarını bekliyoruz" dedi. Türk şirketlerinin Irak'ta yürüttüğü enerji projelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Müderris, Iraklı bazı milletvekilerinin, Türk firmalarının çalışmalarını haksız şekilde eleştirdiğini söyleyerek, "Biz Türkiye'den gelen firmaların çalışmalarından memnunuz. Irak'ta aktif iş yapan dört enerji şirketi, vaat edilen süre içinde projelerini tamamlıyor. Çalık Enerji, Musul ve Kerbela'daki iki elektrik santralını, ENKA Enerji de Basra'daki santral projesini başarılı bir şekilde sürdürüyor" dedi.

KARA LİSTEMİZDE YOK

Başka Türk firmalarının da kendilerine başvurarak, enerji ihalelerine katılmak istediğini anlatan Müderris, şöyle konuştu: "Türkiye'nin coğrafi olarak Irak'a yakınlığı, uluslararası şirketlerle ortak projelerinin olması ve Irak'ın kara listesinde isimlerinin bulunmaması nedeniyle Türk şirketlerini tercih ediyoruz." Irak'ta 2003'teki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) işgalinden sonra elektrik kesintileri günlük 20 saate çıkmıştı. Son zamanlarda kurulan elektrik santrallarıyla ülke hâlâ, bu sorunu çözmeye çalışıyor. Türk şirketlerinin üstlendiği 4 büyük santralın tamamlanmasından sonra ülkede enerji alanında eskiye nazaran rahatlama bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'tan enerji çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN