Avrupa'yı Almanya ve Fransa sırtladı

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Avrupa resesyondan, Almanya ve Fransa'nın desteğiyle çıkıyor. Euro Bölgesi'nde büyüme beklentileri aşarak yüzde 0.3 oldu. Bölge, 7 çeyrek sonra ilk kez büyüdü

Son yılların en büyük ekonomik durgunluğunu yaşayan Euro Bölgesi resesyondan çıktı. İkinci çeyrekte beklentileri aşan büyüme oranı yüzde 0.3 oldu. Böylece 7 çeyrek sonra bölge ilk kez büyümüş oldu. 2011'den bu yana görülen en hızlı büyümeye de imza atıldı.

BÜYÜME BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Kıtanın iki büyük ekonomisi Almanya ve Fransa'dan gelen güçlü büyüme rakamları Euro Bölgesi'nin tarihinin en sert resesyonundan çıkmasına yardım etti. Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat'ın verilerine göre, Euro Bölgesi'nde gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) birinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.7 ile beklentilerin altında daralmıştı.Almanya'da büyüme ilk çeyreğe göre yüzde 0.7 arttı. Fransa ekonomisi ise aynı dönemde yüzde 0.5 büyüdü. Cumhurbaşkanı Francois Hollande'nin Mayıs 2012'de göreve gelmesinden bu yana en iyi çeyrek dönem performansını gösterdi. Ekonomistler, Almanya'nın yüzde 0.6, Fransa'nın ise yüzde 0.2 büyümesini bekliyordu.

Bulgaristan
-0.1
Hollanda
-0.2
Macaristan
0.1
Polonya
0.4
Belçika
0.1
Çek Cum.
0.7
Almanya
0.7
Fransa
0.5
İspanya
-0.1
İtalya
-0.2
Kıbrıs Rum K.
-1.4
Portekiz
1.1

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'yı Almanya ve Fransa sırtladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN