Dünyaya 'katliamı durdurun' çağrısı

Türk iş dünyası Mısır'daki katliama karşı tek vücut oldu. Patronlar, 89 ülkenin üye olduğu Dünya Odalar Federasyonu'nu harekete geçirecek. Ortak mesaj "Katliama sessiz kalmayın" olacak

Mısır'da darbe yönetiminin sivil halka yönelik katliamı Türk iş dünyasını da isyan ettirdi. En az 300 kişinin Sisi'nin askerleri tarafından katledilmesi üzerine harekete geçen Türk iş dünyası tepkisini küresel boyuta taşımaya hazırlanıyor. İlk adım ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) geliyor. TOBB'a bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, başkanı olduğu Dünya Odalar Federasyonu'nu (ICC) konuyla ilgili harekete geçirecek. Dünyadaki işadamlarına "Katliama dur denilsin" çağrısında bulunacak.

"HANGİ ÜLKEDE OLSA KARŞI ÇIKARIZ"

Türkiye'de olduğu gibi dünyada da Mısır'daki katiama karşı sessiz kalan çevreler olduğunu belirten Yırcalı, "89 ülkenin üye olduğu ICC'nin başındayız. Darbeye karşı tüm dünya oda başkanlarını bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Ortak bir deklarasyon çalışması yapacağız. Dünyadaki iş çevrelerinin de bu konuya sessiz kalmaması gerekir" dedi. Demokrasiye karşı yapılan her darbeye direnmek gerektiğini vurgulayan Yırcalı, Mısır'daki katliamın kabul edilemez olduğunu söyledi. DEİK Başkanı, "Darbeye karşı durmak herkesin görevi olmalı. Bu duruma Mısır'da da olsa, dünyanın başka yerinde de olsa aynı tepkiyi veririz. Mısır'daki katliamın dünya gündemine oturması için çalışma yapıyoruz" dedi.

MISIR'DA BANKALAR KAPANDI
Mısır Borsa Başkanı Muhammed Umran ve Mısır Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, ülkedeki tüm bankalar ve borsanın bugün kapalı olacağını duyurdu. Mısır Borsası da dün yaşanan olayların etkisiyle değer kaybetti. Olaylarda ölümlerin artmasıyla 5.2 milyarlık kayıp yaşandı. Borsa, yüzde 1.7 kayıp ile gün ortasında 5.548 puandan kapandı.

SUSANLAR ÖLÜMLERDEN SORUMLU
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş:
Mısır'daki darbeye darbe diyemeyenler veya dostlar alışverişte görsün kabilinden bir şeyler mırıldananlar yaşanan katliamın paydaşlarıdır. Susanlar, destek verenler ve timsah gözyaşı dökenler hepsi Mısır'da gerçekleşen bu katliamdan müteselsil olarak sorumludur. Sonuç ne olursa olsun Mısır halkı kazanacaktır. Halkı öldürebilirsiniz ama asla başarılı olamazsınız.

İNSANLIK BUNA SESSİZ KALAMAZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
Mısır'daki darbe ve katliam dünyanın problemi. İnsanlık buna sessiz kalırsa, bizim Mısır'ı da insanlığı da tabuta koyup gömmemiz lazım. İnsanlık Mısır'da sınav veriyor. Askeri darbe yalnızca ülkenin iç meselesi değil. Türkiye, doğru duruşunu ortaya koydu. Buna sessiz kalınmayacağını uluslararası platformda dile getirdi.

ÇAĞDAŞ DÜNYA KATLİAMI SEYREDİYOR
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak:
Bugün Mısır'da yaşanan katliam insanlık tarihinin utanç vesikalarından biridir. Mısır'da darbeciler kendi halkını katlediyor, çağdaş dünya seyrediyor. Hani demokrasi, barış vardı? Bu katliamı utançla ve nefretle telin ediyoruz. Bu insanlık dışı katliama bugün sessiz kalanlar yarın barıştan söz edemez.

DARBELERİ LANETLİYORUZ
Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen:
Biz genç işadamları olarak Türkiye'de darbelerin acısını yaşadık. Bu darbeler nedeniyle binlerce genç değerimizin nasıl heba olduğunu biliyoruz. O nedenle darbeye karşı olmak bir insanlık görevidir. Hem Türkiye hem de dünyanın neresinde olursa olsun, askeri darbeleri lanetliyoruz. Her zaman ezilenlerin ve mazlumların yanındayız.

BİR AN ÖNCE DEMOKRASİ GELSİN
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Erkan Güral:
Mısır'da yaşananlar demokrasiye vurulan ağır bir darbe oldu. Yaşanan acıya sessiz kalınamaz. Bir an önce ülkenin bu durumdan çıkmasını istiyoruz. Mısır'a istikrar, demokrasi ve huzurun hakim olmasını bekliyoruz.

TÜRKİYE ARABULUCU ROLÜ OYNAYABİLİR
İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete:
Mısır'da yaşananlar elbette çok üzücü. Akan kanın bir an önce durması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu noktada Türkiye'nin arabulucu olması gerekiyor. İş dünyası olarak Mısır'daki gelişmeleri kaygı ve üzüntü içinde izliyoruz.

GÖRÜNTÜLER CAN YAKIYOR
Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay:
Mısır'da insanlık ve demokrasi adına üzüntü verici görüntülere şahit oluyoruz. Geldiğimiz nokta ne yazık ki elem verici. Temennimiz ülkede bir an önce demokrasinin yeninden inşa edilmesi ve çekilen acıların bir an önce son bulmasıdır.

HERKESİ ÜRKÜTEN BİR TABLO YAŞANIYOR
Süvari Giyim Başkanı Ahmet Coşkun:
Ortada herkesi ürküten bir konu var. Başlangıç ve gelişme şekli kabullenilecek gibi değil. Gelinen noktada bu insanlar ülkenin dinamiklerini ele geçirmiş durumda. Birinin arabuluculuk yapması gerekiyor. Durumun düzeleceğini düşünüyoruz.

DEMOKRASİ HAVARİLERİNİN ÇOK YÜZLÜ TAVRI DİKKAT ÇEKİCİ
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Koca:
Demokrasi havarilerinin takındıkları çok yüzlü tavır çok dikkat çekici. Mısır, demokrat geçinenler hatta demokrasinin bayraktarlığını yaptığını iddia edenler için gerçek anlamda bir turnusol olmaya devam ediyor. Birçok ülke ve lider Mısır'daki demokrasi oyununda imtihanı kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya 'katliamı durdurun' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN