Moral verse de tatmin etmedi

Giriş Tarihi: 15.8.2013 15:25
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Üretim Endeksi Haziran 2013 verilerini açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı. Artış, beklentilerin üzerinde ama yine de tatmin edici olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak ilk çeyrekte yüzde 1,3 seviyesinde gerçekleşen sanayi verilerine bakınca, ikinci çeyrekte bir hızlanma olduğu görülüyor.

Gıda sanayinde ise veriler pozitif seyrediyor. Geçen yılı yüzde 3,3 ortalama artışla kapatan gıda sanayi üretim endeksi, yıla Ocak ayında %3,7'lik artışla başlamıştı. İlk çeyrekte gıda sanayi üretim endeksi ortalaması 2,8 olarak gerçekleşti. İkinci çeyreğe yüzde 14,6'lık değerle güçlü bir giriş yapmasına rağmen sonraki iki ayda bu güçlü çıkışını devam ettiremediği görülüyor. Nitekim Haziran ayı verisi yüzde 5,8 olarak gerçekleşti. Yine de bu rakam 4,2'lik toplam sanayi ve 5,4'lük imalat sanayi verilerinin üzerinde. Gıda sanayi üretim endeksi verileri, 2013 yılının ilk altı ayındaki %6 ortalamayla, geçen yılın ilk altı ayına göre iyi durumda.

İçecek sanayi üretim endeksi ise oynak bir seyir izliyor. Endeks hem Mayıs ayına göre hem de geçen yılın aynı ayına göre düşüşe işaret ediyor. Yılın ilk altı ayına ilişkin değerler, geçen yılın altında seyrediyor. Yıla yüzde 15,6'lık artışla çok güçlü bir başlangıç yapan içecek sanayinin, bunu devam ettiremediği görülüyor. İçecek üretimindeki %2 oranındaki ilk altı aylık performansının geçen yılın ilk altı ayına göre oldukça düşük olduğu söylenebilir.

Mart ayında, "Her iki sektörün de yıla pozitif değerlerle başlaması, 2013 için umut kaynağı olabilir" demiştim. Ancak dünya ekonomisindeki belirgin yavaşlama, Orta Vadeli Plan'daki (OVP) 2013 yılı büyüme verisinin %3 seviyelerine revize edilme ihtimali ve ihracatımızın yavaşlama eğilimine girmesi gibi pek çok faktörü yan yana koyduğumuzda ikinci altı ayda çok önemli değişiklikler olacağını söylemek mümkün görünmüyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bir miktar artış görebiliriz ama bu, yılsonu hedeflerini yakalamamızı sağlar mı, emin değilim. Ancak ilk yarıda düşük de olsa büyümenin pozitif olması, tatmin etmese de moral veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moral verse de tatmin etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN