Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cepler doldu yerli lükse kaydı

Türk ekonomisindeki zenginleşme, vatandaşın tatil tercihini de etkiledi. Eskiden yabancıların kaldığı gecelik 3 bin euroluk villaları artık yerli turistler dolduruyor

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Türkiye'nin milli geliri arttıkça yerli turistin de tatil harcamaları yükseldi. Daha çok yabancıların tercih ettiği lüks segmentteki oteller artık yerli turistlerin mekânı haline geldi. Bu hafta Antalya Belek'teki Cornelia Diamond Golf Resort&Spa'nın Genel Müdürü Zafer Alkaya'yla konuştuk. Alkaya, haziranda Gezi Parkı olayları nedeniyle yurtdışı rezervasyonların azaldığını ancak bu açığı yerli turistle kapattıklarını söylüyor.

33 vila da doldu

Nasıl bir ağustos oluyor?
Antalya, bayram tatilinde yerli turist anlamında zirve yaptı. 33 villa var, hepsi doluydu. Ülkedeki refah düzeyinin artması ve zenginleşmeye paralel olarak yerli turistler de daha lüks tatil yapmaya başladı.
Tatil köylerindeki lüks odaları turizm açısından değerlendirir misiniz?
Lüks oda ve villalar genellikle BDT ülkeleri (Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan) misafirleri tarafından talep görüyordu. Ancak bu yıl büyük oranda yerli turisti misafir ettik.
İspanya, Yunanistan gibi rakiplerimizle kıyaslarsak bizdeki lüks turizm nasıl bir seyir izliyor?
Belek, lüks otelcilikte rakibimiz İspanya ve Yunanistan'ın önünde. Ancak çevrenin de lüks olması gerek. Ne yazık ki lüks beklentisi içinde olan misafirlerimizin çevreyle ilgili görüşleri aynı doğrultuda değil. Çevre anlamında lüks olgusu özellikle İspanya'da çok ön plana çıkıyor. Turistik bölgelerimizdeki çevre şartları otellerimizin kalitesiyle örtüşmüyor. Bu eksiğimizi mutlaka gidermek zorundayız. Aksi halde sadece otellerde sunduğumuz lüks şartlar yeterli olmaz.

3 bin euroluk oda
Yaşları 19 ile 30 arasında değişen genç kesim, tatil için lüks otelleri tercih ediyor.
Tatil yapanların % 25'i, bütçelerini daha önce gittikleri otellerden yana kullanıyor. % 75'i ise her yıl farklı bir otel denemeyi tercih ediyor.
Kral dairesi gecelik 15 bin dolar. Yerli turistin bu yıl en çok tercih ettiği Azure Villas'ın ise geceliği 3 bin euro.

Kazak turist sayısı % 25 arttı
Türkiye'ye gelen turistte sıkıntı var mı?
Hiç yok. Avrupa ile ilgili de sıkıntımız olmuyor. İngilizler devamlı artarak Türkiye'ye geliyor. Alman turist sayısı da yüzde 15 arttı. Bu yıl bizim için yerli turist ile birlikte Kazakistan pazarı da yükselen değer oldu. Yüzde 25'lik artış var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cepler doldu yerli lükse kaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN