Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu'nun enerjisi harekete geçiyor

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Aras Elektrik Dağıtım ve Aras Perakende Satış'ın hisse devir teslim töreni dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Erzurum'da gerçekleştirildi. Törene ve Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler ev sahipliği yaptı.

EYLÜLDE 21 BÖLGE TA MAM
Bakan Yıldız, hükümetin özelleştirme ile sinerjisini ve mali kaynaklarını daha çok eğitim ve sağlık gibi alanlara kaydıracağına vurgu yaptı. Yıldız, "Elektrik dağıtım özelleştirmesinde sona geldik. Önümüzdeki ay içinde 21 bölgedeki özelleştirme tamamlanmış olacak" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "10 yıl önce gelirimizin önemli kısmı faize gidiyordu. Bugün ise gelirin 86 lirası yatırıma, 14 lirası ise iç ve dış borç faizlerine gidiyor. Vergiler nereye gidiyor, vatandaş hesap sormalı. Önceliğimiz eğitim, beşeri sermaye" ifadelerini kullandı.

YATIRIM 1.5 MİLYARI AŞACAK
Yönetim Kurulu Başkanı da "Hükümetimiz elektrik dağıtım hizmetini doğru bir kararla özel sektöre devrederek bizlere güvendiğini gösterdi. Biz büyük bir sorumluluk üstlendiğimizin bilincindeyiz. Bu bilinçle durmaksızın çalışacağımızın bilinmesini isteriz" dedi. Çalık, ihale bedelinin 128.5 milyon dolar olduğunu ancak toplam yatırımın 1.5 milyar TL'yi aşacağını kaydetti. Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, "Bu bölgenin enerji yatırımının yükünü artık bizler üstlendik. Böylece devletin geliri daha çok eğitime, sağlığa, altyapıya yönelecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'nun enerjisi harekete geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN