Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fed dalgasına hazırız

Başbakan Yardımcısı Babacan, Fed'in tahvil azaltma hamlesine hazır olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Piyasalar ABD Merkez Bankası Fed'in eylülde dünyaya verdiği ucuz parayı azaltacağına yönelik endişeyle dalgalanırken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan önemli bir çıkış geldi. New York'ta yabancı yatırımcılarla buluşan Babacan, Fed'in tahvil alım azaltma hamlesine Türkiye'nin zihni ve teknik olarak hazırlıklı olduğunu belirtti.

MISIR'DAKİ GE LİŞME LERİ SORDULAR

Finans çevrelerinin Mısır'daki gelişmeleri sorduğunu anlatan Babacan, "Biz ilkeli demokrasi ve özgürlüklerden yana olduk. Pek çok Batı ülkesine göre prensipli duruş sergiledik. Bu bir demokrasi sınavı idi. Bu sınavı maalesef pek çok Batı ülkesi veremedi" dedi. Gezi Parkı eylemlerine ilişkin de sorular sorulduğunu anlatan Babacan, "Gezi Parkı'nı bizim nasıl okuduğumuzu ve izleyeceğimiz yolu, ülkenin iç huzuru ve istikrarı açısından bir sorun oluşturup oluşturmayacağını merak ediyorlar. Olaylar olduğu hafta Londra'daydım. Sorular çok daha farklıydı, heyecan yüksekti" diye konuştu.

Yatırımcıların algısı değişmiş
Başbakan Yardımcısı Babacan, Londra'ya göre New York temaslarında daha dengeli bir durum gördüğünü belirterek, "Ama şunu gözlemledim ki aradan bir süre geçtikten sonra iş dünyası ve yatırım çevreleri olup biteni daha doğru algılama eğilimine girmiş" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed dalgasına hazırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN