Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş barışın da kaynağı

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde gerçekleşen, Dünya Barışı İçin Güneş Enerjisi Konferansı'nda bilim adamları ve politikacılar enerji kaynaklarının ülkelerin kaderine etkilerini tartıştı. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferansın açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül bilimadamlarına seslenerek, "Güneş enerjisiyle ilgili çalışmalarınız, dünya barışını tahkim edecek. Ayrıca açlıkla mücadele, iktisadi kalkınma, refah ve enerji güvenliği gibi konular açısından da büyük önemi var" dedi. Enerji güvenliğinin, milletler ve devletler için hayatta kalma mücadelesi haline geldiğini söyleyen Gül, artık birçok ülkenin enerji politikalarını kendi dış, ekonomi, savunma ve bilim politikalarının temel bir öğesi olarak telakki ettiğini vurguladı. Gül, sorumlu enerji politikalarının etkin biçimde hayata geçirilmesinin çevresel bozulmanın önüne geçebileceğini ifade etti.

DÜŞÜK KARBON TOPLUMU
İklim değişikliğiyle etkin mücadele için evlere yönelik enerji arzı güvenliğinin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bunun da ancak düşük karbon toplumuna geçişle mümkün olabileceğini vurguladı. Gül, "Bunun için hayat tarzımızda temel değişiklikler yapmalıyız. Düşük karbon ekonomisine geçiş büyük yatırımlar ve ek altyapıların tesisi gerektiriyor" dedi.

NOBEL'Lİ KOHN KATILDI
Konferansa Nobel Kimya Ödülü sahibi Walter Kohn da katıldı. Güneş enerjisinin hiçbir zaman tekelleştirilemeyeceğini belirten Kohn, "Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği gerekli" dedi. Enerjinin kalkınma ve gelişmenin merkezinde yer aldığına dikkat çeken Kohn, güneş enerjisinin dünya genelinde demokratikleşme ve barışa katkı sunacağına olan inancını dile getirdi. Kohn, "Güneş enerjisinin yaygınlaşmasıyla dünyada demokrasi, kalkınma ve barış için önemli adımlar atılabilir" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş barışın da kaynağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN