Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lobiden faiz baskısı

Giriş Tarihi: 18.8.2013

Merkez'in faiz toplantısı öncesinde lobi harekete geçti. ABD'li Goldman Sachs "Faiz 50 baz puan artsın" raporu yayımladı

Faiz lobisi Merkez Bankası'nı abluka altına almaya çalışıyor. Önümüzdeki hafta salı günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde yabancı bankalardan "Faiz artır" raporları gelmeye başladı. Türkiye ekonomisini yakın zaman öncesine kadar öve öve bitiremeyen, Gezi Parkı olayları sırasında çark eden Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs, Merkez'in faizleri yarım puan artırmasını beklediklerini söyledi. Goldman Sachs raporunda Merkez'in borç verme oranını piyasa yapıcılar için 50 baz puan artışla yüzde 7.25'e, diğer katılımcılar için ise yüzde 7.75'e çıkarmasını beklediğini söyledi.

ŞAHİN BAŞÇI İSTİYOR
ABD'li banka, politika faizinin yüzde 4.5'ta sabit tutulmasını beklediğini de ifade etti. Raporda, "Merkez Bankası'nın açıklamada kullanacağı dil, piyasa gelişmeleri ve verilere bağlı olarak daha fazla sıkılaşmaya açık kapı bırakacak şekilde şahin tonda olabilir" denildi.

2.5 BAZ PUAN İSTEM İŞTİ

Gezi Parkı olayları sırasında kriz senaryosu çizen Goldman Sachs, 21 Haziran'da bir rapor yayınlamıştı. Raporda TCMB'nin 2013 sonuna kadar faiz koridorunun üst bandını oluşturan borç verme faizini 250 baz puan artırarak yüzde 6.50'den 9.0'a çıkarmasını istemişti. Hatta 2014'te tüm faiz oranlarında 100 baz puan artırım yapılmasını beklediğini söylemişti.

2012'de öve öve bitiremiyordu
Goldman Sachs 2012'de yayınlanan raporlarında ise Türk ekonomisini övüyordu. O dönemde Türkiye ve İsrail ekonomilerinden sorumlu Yeni Pazarlar Araştırma ekibinin Başkanı Ahmet Akarlı, analizinde şu ifadelere yer vermişti: "Türkiye dinamik bir pazar. 80 milyona yaklaşan genç nüfusu ile gelecek yıllarda büyük bir ekonomik büyüme gösterecek. 1990'larda istikrarsız bir ekonomisi vardı. Ancak 2008-2009 küresel krizinde dahi Çin'den sonra ikinci en çok büyüyen ülke oldu. 2050'de Türkiye'nin Avrupa'da ikinci en büyük ekonomi olmasını bekliyoruz"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobiden faiz baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN