Akkuya'da 1 centlik indirim 2.8 milyar dolar kazandırır

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TETAŞ'ın, Akkuyu Nükleer Santrali'nin ürettiği elektriği 15 yıl boyunca 12.35 centten satın almayı taahhüt ettiğini bildirdi. Bakan Yıldız satın alma taahhüdünün yalnızca 1 cent düşmesi durumunda, elektriğe ödenecek toplam tutarın da 2.8 milyar dolar daha düşük olacağını kaydetti. Taner Yıldız, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt'un, Akkuyu Santrali'ne ilişkin sabit fiyat ve sabit alım koşullarını eleştirerek, ödenecek fiyatın 1 cent aşağı çekilmesi durumunda Türkiye'nin ne kadar kazanacağına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

15 YIL ALIM YAPILACAK
Kurt'un, "Akkuyu'da taahhüdün 1 cent aşağı çekilmesi halinde yılda kaç ABD doları kazanmamız mümkündür?" sorusuna Yıldız, şu yanıtı verdi: "Rusya Federasyonu ile imzalanan anlaşma uyarınca TETAŞ, Akkuyu Santrali'nin ilk iki ünitesinden üretilecek elektriğin yüzde 70'ini ve 3 ve 4'üncü ünitelerinden üretilecek elektriğin yüzde 30'unu 15 yıl yakıt dahil 12.35 ABD centi/kWh'den satın alacaktır. Bu bilgiler ışığında, 12.35 ABD centi/kWh fiyatının 11.35 ABD centi/kWh'e çekilmesi durumunda TETAŞ'ın ödeyeceği toplam tutar 2.8 milyar dolar daha düşük olacaktır."

SİNOP'TA DA SABİT ALIM
Yıldız, Sinop Nükleer Santral projesiyle ilgili de sabit alım ve sabit fiyat garantisi olmasının öngörüldüğünü bildirdi. Yıldız, "Akkuyu projesinin maliyeti 20 milyar dolar, Sinop projesinin maliyeti 22 milyar dolardır. Anılan projelerin finansmanın önemli bir kısmının uluslararası arenadan karşılanacak olması sebebiyle üretilecek elektrik için satın alım taahhüdü verilmesi finans maliyetlerini düşürecek" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkuya'da 1 centlik indirim 2.8 milyar dolar kazandırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN