Devlere "Mısır'a yardımı kes"çağrısı

Mısır'da darbe yönetiminin katliamına ses çıkarmayan Batılı politikacılar yeni yeni harekete geçti. ABD Başkanı Obama'nın rakibi Senatör McCain "Mısır'a yapılan yardımları kesin" derken, İngiltere ülkedeki projeleri askıya aldı

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Mısır'da darbecilerin şiddet politikasını suskunlukla izleyen ABD ve Avrupa'dan nihayet tepki gelmeye başladı. Başkanlık yarışında Obama'ya rakip olan Senatör McCain, Mısır'a yapılan yardımların kesilmesi çağrısında bulundu. İngiltere ise ülkedeki projelerini askıya aldı. ABD'de Cumhuriyetçi senatör John McCain, Barack Obama yönetiminin Mısır'daki askeri darbeyle ilgili 'tarafsız' politikalarından dolayı Ortadoğu'da kredibilitesinin kalmadığını ve güvenirliğini kaybettiğini söyledi. McCain, ABD'nin darbeden sonra maddi desteği kesmemesinin, Obama'nın Amerikan değerlerini hiçe saymasının göstergesi olduğunu iddia etti.

OBAMA SÖZÜNÜ TUTMADI

Arizona Eyaleti senatorü John McCain, Obama'nın daha önce Mursi yönetimine ülkede bir darbe durumunda orduyu desteklemekten vazgeçeceğine dair söz verdiğini hatırlattı. Senatör, "Ancak Obama yönetimi bu sözünü tutamadı. Mısır'a sadece askeri ve ekonomik yardımı değil, turizm ve ihracatı da kesmeliydik. Yönetim maalesef değerlerimize bağlı değil" dedi. Obama'ya hem gelenekselciler hem de liberaller tarafından Mısır ordusuna yapılan 1.6 milyar dolarlık yardımı kesmesi için baskı yapılıyor.

İNGİLTERE ALARMDA
İngiltere'den de darbe yönetimine karşı alınacak önlemler konusunda tepkiler geliyor. Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır güvenlik güçleriyle yapılan projeleri askıya aldıklarını, ayrıca birkaç ihracat lisansını iptal ettiklerini söyledi. Hague, Avrupa Birliği'nin de Mısır'a yapılacak yardımları gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı. BBC Radyo 4'te soruları yanıtlayan Hague, Mısır'daki durumu "çok kötü ve zor" olarak niteleyerek, uluslararası toplumun Mısır'la ilgili "hiçbir şey yapamayacağı" görüşlerine katılmadığını ifade etti. İngiltere Dışişleri Bakanı Hague'in de aralarında bulunduğu Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının bu hafta Mısır'la ilgili olağanüstü toplanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlere "Mısır'a yardımı kes"çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN