Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk yerli akıllı Türk telefonu

Turkcell'in geliştirdiği 'Gebze' adlı T40 tanıtıldı. İlk yerli akıllı telefonun fiyatının 400-600 TL arasında olması bekleniyor

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Kod adı "Gebze" olan ve Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan T40 ilk kez tanıtıldı. Türk motifleri taşıyan tasarımı, değiştirilebilir arka kapağı, arayüzü, zil sesleri ile yerelleştirilen telefon, eylül ayı sonunda piyasada olacak. T40'ın 400-600 TL fiyat aralığında satılması bekleniyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, T serisi telefonlarla yaklaşık 500 milyon TL'nin Türkiye'de kalmasını sağladıklarını belirtti. Ciliv, "Turkcell T serisi telefonlara her seferinde yeni özellikler ekledik. Şimdi Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan yeni bir telefonu hazırlıyoruz. 3 ayrı test ürünü var. Bu test ürünlerinden en uygun olanını seçtik. Yerli katkı oranını sürekli artırıyoruz. Yıl sonuna kadar Türkiye'de üretilecek" şeklinde konuştu.

BİRİNİ SEÇECEK

Turkcell'in Türkiye'de cep telefonu üretimi için Vestel, Anel ve Karel arasında tercih yapması bekleniyor. Üretim için herhangi bir teşvik olmadığını ifade eden Süreyya Ciliv, "Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından geliştirilen telefon tam bir takım çalışmasının ürünü" dedi. Yüksek teknolojiyi, Türk kullanıcıların alışkanlıklarına göre geliştirilmiş özel arayüz ve zengin mobil içerikle kullanıcılara sunduklarını ifade eden Ciliv, şöyle konuştu: "Bu herkesin erişebileceği fiyata olacak. T40 ile Turkcellliler bir adım öndeler. " Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de yüksek teknolojiye dayalı yerli fikri mülkiyetin artırılması ve küresel marka oluşturmanın bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için önemine dikkat çekti.

CARİ AÇIK YÜKÜ AZALSIN

Türkiye'de yıllık yaklaşık 16 milyon cep telefonu ithal edildiğini belirten Acarer, "2013'ün ilk döneminde geçen yıla göre yüzde 7'lik bir artışla 6.2 milyon adet cep telefonu ithal edildi. Bunların büyük kısmı da akıllı telefonlar. Bu nedenle yerli akıllı telefon çok önemli" diye konuştu.

ÇILGIN TÜRKLER'E ÖZEL UYGULAMALAR
Telefonla sizi arayan aile üyeleri çoğu zaman çaldırıp kapatır ve siz tekrar aramak zorunda kalırsınız. Turkcell T40'da "Çaldır Kapat" özelliği ile arayan numarayı anında kapatmanızı sağlayan yanıt menüsü bulunuyor. Böylece meşgul çaldıranları aramak isterseniz, son aramalardan girip tuşa basmanıza gerek kalmadan tek hareketle çağrıyı yanıtlamanıza imkân tanınıyor. Turkcell T40'ın "kilit ekranı" okunmamış mesaj, cevapsız çağrı ve e-postalarınızı cihazı açmadan görüntülemenizi ve tek bir dokunuşla yanıtlamanızı sağlıyor. Telefonun dış kapakları da Türk motifleriyle süslenmiş. Telefonda nazar boncuklu, kabartmalı arka kapaklar ile her bölgenin özel zil sesleri bulunuyor. Kart ekranı da 9 bölümden oluşuyor.

KONUŞURKEN ARKADAKİ GÜRÜLTÜYÜ KESİYOR
Turkcell T40 arka kapağında yer alan mikrofon telefonla konuşurken dış ortamdaki gürültüyü engelleyerek sesinizin net bir şekilde karşı tarafa gitmesini sağlıyor. Böylece gürültülü ortamda bile konuşma dışında bir sesin karşı tarafa gitmesi engellenmiş oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yerli akıllı Türk telefonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN