Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez lobiye çalıştı

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Lobinin "Faizi artır" baskısı altındaki Merkez, istenileni verdi. Faizi yarım puan artıran banka, doların ateşini söndüremedi. 200 milyon dolar da döviz sattı. Buna rağmen kur 1.95 TL'de kaldı

Haftalardır ABD Merkez Bankası Fed'in belirsizliği nedeniyle piyasadaki gerginlikle çıkan döviz kuru, faiz lobisinin ekmeğine yağ sürdü. Merkez Bankası "Faizi artır" baskısı yapan lobiye istediğini verdi. Temmuzda koridorun üst bandını 75 baz puan yükselten banka, dün de borç verme faizinde yarım puanlık artış yaptı. Politika faizini yüzde 4.5, koridorun alt bandını 3.5'te tutan banka, üst bandı yüzde 7.25'ten 7.75'e çıkardı. Zorunlu karşılık ve rezerv opsiyon katsayılarında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

PY'LER DEĞİŞMEDİ

Kararla piyasa yapıcı bankalar için borç verme faizi yüzde 6.75'le sabit bırakıldı. Böylece piyasa yapıcı (PY) bankalar ile diğerleri arasındaki gecelik borçlanma faizi arasındaki fark 50'den 100 baz puana yükseltti. Bu durum, faiz koridorunun üst bandında yapılan artışın etkisini sınırladı. TL likiditesini kısınca bankaların ellerindeki dövizi satarak kuru düşüreceğini sanan Merkez yanıldı.

Enflasyonda artış geçici...
Merkez Bankası, ağustostan itibaren enflasyonda öngörülen düşüşün başlamasını beklediğini belirtti. Banka, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasının temkinli duruşunu koruyacağını vurguladı. Ek parasal sıkılaştırma günlerinde bankalara PY repo imkânı üzerinden fonlama yapılmayacak. Bu nedenle PY bankaların bu günlerde borç alma maliyetleri yüzde 7.75 olacak.

Yabancılar: Şaşırdık...
Bankanın adımı kuru etkilemedi. Kararın duyulmasının ardından 1 kuruş inen dolar yeniden 1.9516 TL'ye kadar çıktı. Dövizin ateşi sönmeyince Merkez, bugün valörlü döviz satım ihalesi açarak, 200 milyon dolar sattı. Günler öncesinden faiz artırımı isteyen bazı yabancı bankalar da "şaşırdık" açıklamaları yaptı. Goldman Sachs, daha fazla sıkılaştırma ve TL zayıflığı için alan görmeye devam ettiklerini de ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez lobiye çalıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN