Borsa Fed'le 70 binin altında

ABD'den Fed tutanaklarıyla ilgili haberin rüzgârı yetti. Borsa 70 bin sınırının altına inerken, dolar 1.97 ile günü kapattı. Merkez Bankası'nın ek sıkılaştırma politikasıyla ilgili açıklaması toparlanma yapsa da yeterli olmadı

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) geçtiğimiz aylarda yaptığı tahvil ihracının kademeli durdurulmasıyla ilgili küresel piyasalarda oluşan deprem, durulmak bilmiyor. Ağustosta toplantı yapmayan Fed, kritik kararın alındığı temmuz toplantısının tutanaklarını nihayet açıkladı. Dün açıklanan tutanakların detayları gelmeden piyasalar çalkalandı. Belirsizlik dalgasıyla savrulan Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi düşüşünü sürdürdü. Güne küresel piyasalara paralel olarak satıcılı başlayan endeks, Merkez Bankası'nın sabah saatlerinde repo ihalesi açmayacağını açıklamasının ardından yüzde 2'nin üzerinde değer kaybederek 70.679 puanlarla güne başladı.

PSİKOLOJİK SINIRIN ALTINDA

Endeks Kasım 2012'den bu yana üç kez test ettiği ve aştığı 70 bin desteğinin altına düştü. Gün içinde Merkez'in ek sıkılaştırma kararıyla BIST 100 endeksi günü 69.709'la yılın en düşük seviyesinde tamamladı.

KUR YÜKSELİŞTE

Dolardaki küresel yükseliş TL'ye de yansıdı. Merkez'in 100 milyon dolar ihraç etmesi de yükselişi durdurmadı. İhalede en yüksek fiyat 1.9630 TL, en düşük fiyat 1.9618 TL olarak belirlenirken, ortalama fiyat ise 1.9623 TL seviyesinde oluştu. Dolar kuru 1.9743 TL'den kapandı. Banka, 11 Haziran'da başladığı döviz satım ihaleleriyle bugüne kadar piyasaya 7.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bugüne kadar düzenlenen 59 ihalede gelen teklif ise 14 milyar 361 milyon doları buldu. Gün içinde yüzde 9.56-9.42 bandında hareket eden gösterge faiz de spot kapanışta ortalama yüzde 9.48, valörlüde son işlemlerde ise 9.53 seviyesinden kapandı. Uzmanlar Merkez Bankası'nın ek parasal sıkılaştırma kararını "temkinli duruşun daha da güçlendirilmesi" stratejisine uygun buldu.

MERKEZ'DEN 16.30 KARARI
TL'deki sert değer kaybının devam etmesi Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın müdahalesine neden oldu. Başçı, ikinci bir açıklamaya kadar ek parasal sıkılaştırmanın her gün devam edeceğini belirtti. Başçı, şöyle konuştu: "20 Ağustos 2013 tarihli Para Politikası Kurulu'nda belirlenen strateji doğrultusunda, yapılacak ikinci bir açıklamaya kadar ek parasal sıkılaştırma her gün uygulanmaya devam edecektir. Bugünden itibaren, ek parasal sıkılaştırma uygulanan günlerde saat 16.30'da en az 100 milyon dolar tutarında bir döviz satım ihalesi açılacaktır." Öte yandan uzmarlar, Merkez Bankası kararının bankaların faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 7.75 seviyesinden repo imkânından yararlanacağı anlamına geldiğini belirtti.

'YETMEZSE YENİ KARARLAR ALINIR'
* Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı:
Bir günlük 'kısa süreli ek parasal sıkılaştırma' uygulamaları yerini, 'daha uzun süreli sıkılaştırma' uygulamalarına bıraktı. Merkez Bankası'nın 17 Eylül'deki PPK toplantısına kadar söz konusu likidite önlemlerinin kur volatilitesini yavaşlatmada başarılı olup olmayacağına bakacağını düşünüyoruz. Yeni düzenlemeler gündeme gelebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa Fed'le 70 binin altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN