Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paradan çıktı kâğıtla döndü

Giriş Tarihi: 22.8.2013

2010'da varlıklarını Hüsnü Özyeğin'e satarak Türkiye'den çıkma kararı alan Portekizli bankacılık devi Millennium, dönüşü kâğıtla yaptı. Millennium'un ana hissedar olduğu Inapa şirketi, Korda Kâğıt'ı satın aldı

Portekiz'de yaşanan kriz nedeniyle Türkiye'den çıkan bankacılık devi Millennium BCP Group, kesin dönüş yaptı. Üç yıl önce Türkiye'deki varlıklarını Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin'e satarak çıkan Millennium'un geri dönüşü ise kâğıt sanayisiyle oldu. Millennium'un ana hissedar olduğu Avrupa'nın en önemli kâğıt ve ambalaj üreticilerinden Portekizli Inapa, İstanbul merkezli Korda Kâğıt adlı şirketi satın aldı.

72 MİLYON CİRO YAPTI

Inapa Inventimentos Perticipaçoes'in resmi sitesinde yer alan bilgilere göre geçen yıl 72 milyon liralık ciro yapan Korda Kâğıt Pazarlama ve Ticaret'in İstanbul'da 10 bin 500 metrekarelik alanda tesisi bulunuyor. Ayrıca Korda'nın Adana, Ankara ve İzmir'de de depoları var. Korda'nın yüzde 100 hissesini satın alan Inapa'nın bu yatırına 30 milyon euro ödediği kaydediliyor. Inapa'dan yapılan açıklamada Türkiye'deki ekonomik büyüme nedeniyle pazarın hızla genişlediği ve bu nedenle İsviçre- Avusturya ortaklı Korda Kâğıt'ı satın alma işlemini gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Yüzde 20'lik hissesi bankacılık devi Millennium'un olan Inapa'nın yüzde 44'ü ise Lizbon Borsası'nda işlem görüyor. Firmanın 8 ülkede tesisi var.

MİLLENNİUM BANK'TI FİBABANKA OLDU
Türkiye'ye 2003'te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan Sitebank'ı alarak giren Portekizli banka, 2010 sonunda Türkiye'den çıkma kararı aldı. Toplam aktifleri 100 milyar eurounun üzerinde olan Millennium, şubelerini Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin'e satmış ve bankanın adı Fibabanka olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paradan çıktı kâğıtla döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN