Kamu fonları ofisini taşıyor

Giriş Tarihi: 23.8.2013

Malezyalı kamu fonu Khazanah, İstanbul'da ofis açarak bir ilke imza attı. Khazanah böylece ilk küresel ofisini de devreye almış oldu

Geçen yılın sonunda Fitch, mayıs ayında ise Moody's'in Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye almasıyla kamu fonlarının da önü açıldı. İç tüzükleri gereği üç kredi derecelendirme kuruluşunun ikisinden bu notu alan ülkelere yatırım yapabilen kamu fonları Türkiye'de kalıcı olmaya geliyor. Bunlar içinde ilk adımı ise Güneydoğu Asya attı. Dünyanın en büyük 20 kamu fonu arasında yer alan Khazanah Nasional Berhad, Türkiye'de ofis açan ilk kamu fonu oldu. Malezyalı fonun Türkiye ofisinin başında ise kıdemli başkan yardımcısı unvanıyla ABN Amro, RBS gibi finans devlerinde görev almış Zafer Sönmez bulunuyor.

Asya dışında ilk

Türkiye'deki yatırımlarına hız verecek olan Khazanah İstanbul ofisiyle hem kalıcı olmayı hem de küresel varlıklarını artırmayı planlıyor. Zira Khazanah'ın dünya genelinde sadece Çin ve Hindistan'da iki ofisi bulunuyor. Asya dışındaki ilk ofisini devreye alan Khazanah, küresel ağına İstanbul dışında Los Angeles'ı da ekleyecek. Teknolojiye yönelecek.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu fonları ofisini taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN