Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brezilya'dan kura 60 milyar $’lık tokat

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Brezilya Merkez Bankası, 3 ayda yüzde 16 eriyen para birimi reali güçlendirmek için harekete geçti. Banka, aralık ayına kadar sürecek dövize 60 milyar dolarlık müdahale programı başlattı

Brezilya Merkez Bankası, dövizin ateşini düşürmek için kolları sıvadı. Banka, döviz piyasasındaki volatiliteyi azaltmak ve likiditeyi garantilemek için 60 milyar dolarlık müdahale programı başlattı. Programa göre pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri, günlük 500 milyon dolarlık döviz swap, cuma günleri de 1 milyar dolarlık kredi limiti ihalesi düzenleyecek. İhalelerde dolar yükümlülükleri bulunan şirket ve bireylerin korunmasını amaçlıyor.

5 YILIN DÜŞÜĞÜNDE

31 Aralık'a kadar devam edecek program, döviz swapları ve kontratların yeniden alınması kanalıyla uygulanacak. Gerekli görüldüğü takdirde ek ihaleler açıklanabilecek. Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi konumundaki Brezilya reali bu hafta Fed'in parasal teşvikleri azaltacağı sinyalleriyle son 5 yılın yılın en düşüğüne gerilemişti. Analistler, bankanın bu hamlesinin ciddi olduğunu, bunun da beklentilerin çıpalanmasına yardımcı olacağını söyledi. Analistlere göre hamle merkez bankasının kurdaki ciddi ayrışmayı önlemeye çalıştığını gösteriyor. Brezilya'da Ocak 2015 vadeli kontratların swap faizi 13 baz puan artarak yüzde 10.59'a çıktı. Real dün dolara karşı yüzde 0.8 güçlenerek 2.4353 oldu. Brezilya reali son 3 ayda yüzde 16 zayıflayarak, en çok işlem gören 16 para birimi arasında en kötü performansı gösterdi.

TÜRKİYE'YE YARAR
Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Brezilya'nın dövize müdahale programıyla ilgili olarak, "Bu, bir anlamda mevcut duruma bir çizgi çekmek anlamına gelir ve Türkiye'ye de yardımcı olabilir" dedi. Ash, programla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Brezilya'nın adımı oldukça dikkat değer. Bu bir anlamda mevcut duruma bir çizgi çekmek anlamına gelir ve Türkiye'ye de yardımcı olabilir. Gelişmekte olan ekonomilerdeki birçok merkez bankasının kura müdahale yeteneği var. Merkez bankaları bu zamana kadar bundan geri durdu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'dan kura 60 milyar $’lık tokat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN