Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsim değişikliği Karkim'e yaradı, karını yüzde 265 artırdı

Temmuz ayında holdingleşen ve ismi CLK Holding (BIST CLKHO) olarak değiştiren Karkim, yılın ilk 6 ayında başarılı sonuçlara imza attı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 265 artırdı

Giriş Tarihi: 26.8.2013 20:11
Geçtiğimiz günlerde holdingleşen ve ismini CLK Holding (BIST CLKHO) olarak değiştiren Karkim, 2013 ilk altı aylık dönemde kârını yüzde 265 artırarak 2 milyon 400 bin 902 liraya çıkardı. Şirketin konsolide esas faaliyet kârı da yüzde 365 artarak 4 milyon 210 bin 764 liraya yükseldi. Mart 2013 sonunda Çelik İplik'in yüzde 55 hissesini alan şirketin bu iştirak sonucu 30 Haziran 2013 konsolide aktif toplamı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 261 büyüyerek 93 milyon 609 bin TL seviyesine ulaştı.

Tekstil sektöründeki 35 yıllık deneyimin ardından enerji sektöründeki fırsatları değerlendirmek Mart ayında Karkim'i satın alan ve ardından holdingleşme çalışmalarına hız veren CLK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çelik, başarı grafiklerini daha da yükselterek sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi. Satın almadan sora Çelik İplik'e iştirak eden ve unvanını CLK Holding olarak değiştirerek yeni bir kurumsal yapılanmaya giden şirketin gerek tekstil, gerek sondaj akışkanları şirketlerinin yeni iş anlaşmaları ve yüksek kapasite kullanımları sonucunda oldukça kârlı bir dönemi geride bıraktığını anlatan Murat Çelik, holdingleşme süreci öncesinde yatırımcılarına satın aldıkları Çelik İplik için yıllık 4 milyon TL kâr taahhüdü verdiklerini hatırlattı. Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı:"5 ay gibi kısa bir süre önce iştirak şirketlerimizden Çelik İplik için yatırımcılarımıza en az 4 milyon TL vergi öncesi kâr sözü vermiştik. Bugün henüz yılın yarısına gelmiş olmamıza rağmen Çelik İplik 2 milyon 944 bin TL kâr açıklayarak taahhüt ettiğimiz bu tutarın yüzde 74'ünü gerçekleştirdi. Diğer taraftan sondaj akışkanları alanında faaliyet gösteren grup şirketimizin solo net dönem kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak 1 milyon 518 bin TL'ye ulaştı. Konsolide bazda net kârımız ise yüzde 265 artarak 2 milyon 400 bin TL olarak gerçekleşti. Bunların hepsinden daha da sevindirici olan konsolide bazda net satışlarımızın yüzde 698 artmasıdır. Önümüzdeki dönemde de bu başarılı performansımızı yükselterek sürdürmeyi hedefliyoruz. Karkim'in satın alınması sırasında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek hisse değerinin yüzde 20 fazlasına çağrı yapmıştık. Şimdi geldiğimiz noktada bizlere güvenen ve hisseleri elinde tutan yatırımcılarımız 4 kat daha kârlı bir şirketin ortağı haline gelmiş oldu. Geçen sene ilk 6 ayda 18 kuyuya hizmet veren şirketimizin işleri bugün yüzde 67 arttı ve 30 kuyuya yükseldi. Bu senenin en önemli icraatı ise Karkim'in yurt dışına açılma hamlesidir. Karkim, Kürdistan Bölgesel Hükümeti Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın 27 Haziran 2013 tarihli onayı ile bu bölgede faaliyet gösterme yetkisi aldı ve bunun haricinde 4 ülkede hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Çok yakında kârlı ve büyüme potansiyeli yüksek yeni yatırımlarımızı da ortaklarımızla paylaşarak bize duyulan bu güvene layık olmaya devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsim değişikliği Karkim'e yaradı, karını yüzde 265 artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN