Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'da ihracat azaldı kâr arttı

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) hazırladığı, Bursa'daki 250 büyük firma araştırması, çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Bu yıl 16'ncısı yayınlanan araştırmaya göre 2012'de yüzde 3.2 büyüyen Bursa sanayisinde, ihracat ve reel satışlar azalırken, istihdam ve kârlılık arttı.

KÂR YÜZDE 17 ARTTI

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın ihracatta Türkiye ikincisi, üretilen katma değerde ise dördüncü olduğunu ifade etti. Bursa'daki firmaların dönem kârlarının geçen yıl yüzde 17 arttığı bilgisini veren Burkay, şunları söyledi: "Kâr eden firma sayısı ve mutlak kârlar arttı. En çok kâr eden sektörler ise turizm, gıda-tarım ve inşaat. Kârlılık artışında verimlilik çalışmaları etkili oldu" dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ŞART
Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri de şehirde son 5 yıldır üretilen katma değerin hiç değişmemiş olması. Başkan Burkay, bunun en büyük sebebi olarak sanayide ağırlıklı orta-düşük değerli teknoloji kullanılmasını gösterdi. Burkay, "İmalat sanayiinde orta ve yüksek teknolojiye geçecek bir dönüşüme ihtiyaç var, katma değeri ancak böyle artırabiliriz" dedi.

SANAYİCİNİN ASIL İHTİYACI İSTİKRARLI KUR
Konuşmasında dövizdeki dalgalanmaya da değinen İbrahim Burkay, yüksek kur ihracatçı için olumlu görünse de sanayici için asıl ihtiyacın istikrarlı kur olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da ihracat azaldı kâr arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN