Türk TIR'ları Viyana kapılarında eylemde

Türk TIR'ları, AB'nin transit taşımacılıktaki haksız uygulamalarına karşı Viyana'da eylem yaptı. 7 şirkete ait 13 TIR, UND temsilcileri eşliğinde Avusturya'yı transit geçerek Almanya'ya ulaştı

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Avrupa Birliği'nin Türk ihracatçısına getirdiği taraflı uygulamalar iş dünyasının sabrını taşırdı. Türkiye'nin yıllık 25 bin TIR'lık geçiş hakkını engelleyen Avusturya, başta nakliyeciler olmak üzere bütün sektörlerde işlerin aksamasına neden oldu. Avusturya'nın RO-LA hattı yerine geçecek belgeleri vermeyi reddetmesi yüzünden sınırlarda uzun kuyruklar oluştu. Teslimatlar gecikti. Resmi girişimleriyle de bir sonuç alamayan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener'in liderliğindeki bir grup nakliyeci, Türk TIR'larıyla Avusturya yollarında eylem yolculuğuna çıktı.

CEZAYI ÖDERİZ

Yedi şirketten 13 TIR'ın katıldığı eylem, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından da desteklendi. Eylemin sembolik bir hareket olduğunu belirten Fatih Şener, "13 TIR Avusturya'yı transit geçerek Almanya'ya ulaştı. Eğer yolda bir polis durdurur ya da ceza keserse bunu cebimizden karşılayacağız. Aldığımız makbuzla da AB mahkemelerinde hakkımızı arayacağız. Çünkü bu Türkiye'nin tüm uluslararası anlaşmalardan doğan hakkıdır. Bu dışlanmışlığın, ayrımcılığın bitmesini, başta Almanya olmak üzere bütün ülkelerin dikkatini çekmek istiyoruz" dedi. Bu eylemle Türkiye'nin yıllık geçiş hakkının 13'ünü kullanmış olduğunu söyleyen Şener, UND ekibinn bugün de Viyana'da Avusturya Ulaştırma Bakanlığı'ndan yetkililerle görüşeceğini ifade etti.

BİR YILLIK BELGE SAVAŞI
Türk TIR'ları yakın zamana kadar Avusturya, Macaristan, Slovenya ve İtalya'dan RO-LA trenleriyle geçiyordu. Aralık 2012'de Viyana yönetimi Avusturya- Macaristan hattındaki treni kaldırdı, yerine belge verdi. Türkiye hariç her ülkeye bu geçiş belgesi verildi. Türk TIR'ları Avusturya kapısında bekliyor. UND, bir yıldır sorunun bitmesi için çalışıyor.

TÜRKİYE'YE ÖZEL UYGULAMA
Fatih Şener, Avusturya'nın Türkiye'nin transit karayolu geçişlerini engellemek için sürekli yeni bahaneler geliştirdiğini belirtti. Şener, "Önce Türk TIR'ları çevreci değil dediler. Filomuzu yeniledik. Sonra RO-LA hattı getirildi. Başta bu trenlere Rumen, Macar, Bulgar TIR'larıyla biniyorduk. Onlar AB'ye girince yalnız kaldık. Bu sefer de Avusturya tren hattını kaldırdı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk TIR'ları Viyana kapılarında eylemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN