Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye vurulursa altın fiyatı geriler

Küresel piyasalarda işlem gören altının ons fiyatının son beş ayın zirvesine yükselişini değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yatırımcı açısından altın fiyatlarındaki yükselişlerin satış fırsatı olarak görebileceğini tahmininde bulundu. Yıldırımtürk, Suriye'ye askeri müdahale konusunda, "Beklenti gerçekleşene kadar yükseliş muhtemelen sürecektir ama gerçekleştiği anda bu trend sona erebilir" dedi.

Giriş Tarihi: 28.8.2013 12:10 Güncelleme Tarihi: 28.8.2013 16:39
Altın fiyatlarına ilişkin soruları yanıtlayan Yıldırımtürk, Fed'in parasal genişlemeyle ilgili takvim belirsizliği ve ay sonu kontrat işlemlerinin etkisiyle altın fiyatlarının son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.433,76 dolara yükseldiğini söyledi. Yıldırımtürk, "Altın fiyatının yükselişinde son iki günde Suriye gerginliği etkili olmaya başladı. Suriye gerginliğinin askeri müdahaleye dönüşmesi halinde beklentilerin gerçekleşmiş olması altına satış getirebilir. Suriye'ye askeri müdahale olursa altın fiyatı gerileyebilir" diye konuştu.

Ay sonu kontrat işlemlerinin sonuçlanması sonrası da altın fiyatlarının bu seviyesinden gerilemeye başlayabileceğini ifade eden Yıldırımtürk, şunları kaydetti:

"Teknik olarak altın, 1.420 Dolar/Ons'un üzerinde kalması sonrası 1.450 Dolar/Ons direncine kadar yükselebilir. Temelde Fed'in parasal sıkılaştırmaya gideceği beklentisi ve altın fiyatı yükseldiğinde büyük fonlardan satış geldiği dikkate alınırsa altında bugünkü yükselişlerin kalıcı olması mümkün görünmüyor."

Altın fiyatlarınının yukarı yönlü gideceğini gösteren parametrelerin ön planda olduğuna dikkati çeken Yıldırımtürk, "ABD'den son açıklanan iki ekonomik verinin olumsuzluğu, Suriye'ye askeri müdahale dahil bölgesel jeopolitik gerginlik, ay sonu kontrat işlemleri, mevsimsel fiziki talep ve zayıf dolar faktörleri altın fiyatını destekliyor.

Fed'in eylül toplantısında tahvil geri alımlarında kısıntı yapmaya başlayacağı ve küresel piyasalarda parasal sıkılaştırma döneminde girileceği beklentisi ise altın fiyatını zayıflatacak tek ve etkili faktör olarak görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.


ALTIN YATIRIMCISINA "GELİŞMELERİ İYİ TAKİP EDİN" UYARISI

Bu sabah Uzakdoğu ve Asya borsalarında altının 1.428,40 Dolar/Ons'a kadar yükseldikten sonra, anılan borsaların kapanışına doğru altının 1.426 Dolar/Ons'tan işlem gördüğünü dile getiren Yıldırımtürk, "Gün içinde diğer önemli borsalarda altın fiyatı, Suriye konusundaki gelişmelere göre dalgalı seyrini sürdürebilir. Altın fiyatı yükselişlerde 1.437-1.445 ve 1.450 Dolar/Ons dirençlerini, gerilemelerde ise 1.415 ve 1.405 Dolar/Ons'ta kısa vadelin destekleri test edilebilir" uyarısında bulundu.

Dün AA Finans Masası'na konuk olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarıyla iç piyasalarda yükselişe geçen Dolar/TL fiyatının, 24 ayar altın fiyatının oluşumunda küresel piyasalardan daha fazla etkili olduğuna işaret eden Yıldırımtürk, altın fiyatlarının yurt içi ve yurt dışı birçok veriyi fiyatladığını anımsattı. Yıldırımtürk, "Dün Kapalıçarşı Altın Piyasası'nda 24 ayar altın fiyatı 91,75 TL/Gr'dan güne başladıktan sonra, gün sonuna doğru 93,25 TL/Gr kadar yükseldi. Ardından günü 93,15 TL/Gr'dan kapattı" dedi.

Yıldırımtürk, altın yatırımcısına temkinli hareket etmeleri gerektiğini hatırlatarak, "Altın fiyatlarındaki yükselişleri satış fırsatı olarak görebilirsiniz. Gelişmeleri iyi takip edin. Beklenti gerçekleşene kadar yükseliş muhtemelen sürecektir . Ama gerçekleştiği anda bu trend sona erebilir" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye vurulursa altın fiyatı geriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN