Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide ipler elimizde

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Hükümet, Suriye'ye müdahale ihtimaliyle altüst olan piyasalardaki gerginliğe el koydu. Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Dalgalanmalar küresel konjonktürden kaynaklanıyor. Kimsenin ekonomimiz ve ülkemizin geleceğinden şüphesi olmasın" dedi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, piyasalarda yaşanan dalgalanmalar üzerine yaptığı açıklamada "İpler elimizde" mesajı verdi. Dalgalanmaların küresel konjonktürden kaynaklandığını belirten Çağlayan, "Kimsenin ekonomimiz ve ülkemizin geleceğinden şüphesi olmasın" ifadesini kullandı. Bakan Çağlayan, Türkiye'nin temellerinin sağlam olduğunu belirterek, "Cari açığın finansmanında bu yıl kesinlikle sorun yaşamayız. Zaten ikinci yarıda cari açık daha az olacak" değerlendirmesini yaptı. Hükümet olarak ekonomideki olası senaryolara karşı hazırlıklı olduklarını belirten Çağlayan, şunları kaydetti: "Teşvik sistemi, ihracattaki artış performansı ve sanayinin ithalata bağımlılık oranını aşağı çekmeye yönelik çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Diğer bakanlık ve kurumlar da cari açığa karşı çalışmalarını sürdürüyor. Birkaç yıl içinde çok net bir değişim göreceğiz."

YENİ BİR DENGE OLUŞUYOR

Piyasadaki gelişmelere de değinen Çağlayan, mayıs ayından bu yana dünyada, özellikle de yükselen ülkelerde dalgalanma yaşandığını hatırlattı. Bunun etkilerini Türkiye'nin de hissettiğini belirten Çağlayan ekonominin bütçesi, borç yapısı ve bankacılık sistemiyle sağlam bir durumda olduğunu vurguladı. Dalgalanmaların Türkiye'ye özel olmadığının altını çizen Çağlayan, birçok ülkede benzer durumun yaşandığına işaret etti. Dünya ekonomisinde yeni bir dengenin oluştuğunu görmek gerektiğini kaydeden Ekonomi Bakanı, "Artık küresel ucuz fonlama sürecinin sonuna yaklaşıldı. Bu durum yeni dengenin oluşumundan kaynaklanıyor. Bu durum kısa sürede gelip geçecek bir süreç değil" dedi.

AB'YE İHRACAT TIRMANIŞA GEÇTİ
Türkiye'nin dış ticaret açığı temmuzda 9.8 milyar dolar olurken, 7 aylık açık da 60 milyar doların üzerine çıktı. İhracat, temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2.2 artarak 13 milyar 113 milyon dolar oldur. İthalat yüzde 10 artışla 22 milyar 918 milyon dolara ulaştı. Rakamları değerlendiren Çağlayan, "Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 59.4 oldu. Pazar portföyümüzün genişlemesi ve AB'ye ihracatımızın yüzde 22.7 artması bizim için önemli. Avrupa'da kötüye gidişin bittiğini söylemek mümkün. AB'ye ihracatımız son 12 ayın 9'unda arttı" dedi.

'KURDA AŞIRI KORUMA YANLIŞ'
Bakan Çağlayan, kur konusunda aşırı korumacı davranmamak gerektiğine işaret etti. Çağlayan, şu ifadeleri kullandı: "Kur, arz-talep ilişkisi sonucu piyasada belirleniyor. Biraz kendi haline bırakalım. Denge nerede oluşuyor, bakalım. Özel sektörün döviz borcu varsa, döviz girişi de mutlaka olmalı. Kurdaki yükselişten ziyade istikrarı daha önemli görüyorum. Halkımızın artık geçmişten gelen döviz kuru korkusunu üzerinden atması gerekiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide ipler elimizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN