Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankada eylül devrimi

Giriş Tarihi: 31.8.2013

Banka-müşteri ilişkilerinde yeni dönem başlıyor. 1 Eylül'de yürürlüğe girecek yeni tebliğe göre müşteri onayı ve bilgilendirilmesi olmadan adım atılamayacak. Kurallara uymayan bankaya para cezası verilecek

Bankaların sıkça eleştirilen ücret, faiz ve komisyonlarında yeni düzenleme 1 Eylül'de başlıyor. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) hazırladığı bankacılık işlemlerinde müşterilerin beklentilerini dikkate alan yeni tebliği yayınlamdı. Yeni düzenlemeler müşterinin onayının alınması ve bilgilendirilmesini öngörüyor. Tebliği uygulamayan bankaya da para cezası öngörülüyor. Tebliğler, banka müşterilerinin bilgilendirilmesi, maddi unsurlardaki değişikliklerden müşterinin haberdar edilmesi ve onayının alınmasıni içeriyor. Değişikliklerin en az 30 gün önce müşteriye bildirilmesi, 15 gün içinde vazgeçme hakkı tanınması gibi konularda yeni düzenlemeler yapıldı. Bir bireysel bankacılık işlemleri sözleşmesi imzalandıktan sonra, sözleşmeye konu tüm bankacılık ürün ve hizmetleri için ayrı birer formun düzenlenmesi gerekiyor. Formlarda müşteriden tahsil edilecek faiz, ücret tutarları, geçerlilik süresi sonunda yapılacak değişikliğin tutarı ya da oranı bilgileri yer alacak. Tüm bankalar tarafından ortak olarak kullanılan bu formlar, banka ve müşteri tarafından imzalanarak bir nüshası müşteriye teslim edilecek.

HER ÜRÜNE AYRI FORM

Bir ürünün kullanılmaya başlanmasından önce, müşterinin talebinin alınması da zorunlu hale getirildi. Müşteri talebi ATM, kısa mesaj ya da telefonla da alınabilecek.

Faiz
ve ücretlerdeki değişiklikler müşteriye en az 30 gün önce, etkin bir yolla bildirilecek.
Bankacılık
ürününün kullanılmaya başlanmasından önce, müşterinin talebinin alınması zorunlu hale geldi.
Müşteriye
herhangi bir faiz ve ücret değişikliğinde 15 gün sonrasına kadar ürünü veya hizmeti kullanmaktan vazgeçme hakkı getirildi.
Tüm bankalar tarafından ortak olarak kullanılan bu formlar, banka ve müşteri tarafından imzalanarak bir nüshası müşteriye teslim edilecek.
Bir
takvim yılı içinde, ücret, masraf ve komisyonlarda yüzde 20'nin üzerinde artış öngören değişiklikler için de ayrıca talep alınması zorunlu hale geldi.
Hükümlere
uymayan bankalara 2 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.
Tüm
bankacılık ürün ve hizmetleri için ayrı birer form düzenlenecek.
Havale
ve EFT'de işlem anından önce bilgilendirme yapılacak.
Yeni
Hakem Heyetleri'nde, BDDK ve TBB üyesi bankalardan temsilciler görev alacak.
Başvurunun
Hakem Heyeti'ne iletilme süresi, şikâyete konu olan işlem veya eylem gerçekleştiği tarihten itibaren 1 yıldan 2'ye çıkarıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankada eylül devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN