İşçi protestoları dünyaya yayılıyor

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Dünyanın farklı bölgelerinde çıkan işçi ayaklanmaları gündeme damgasını vurmaya devam ediyor. ABD'den Afrika'ya birçok ülkede ayaklanan işçiler özellikle maaşlarla ilgili sıkıntı yaşıyor. ABD'de fast food (hazır yemek) işçileri ücret artış talebiyle ülkenin yaklaşık 60 kentinde protesto gerçekleştirdi.

SAAT BAŞINA 15 DOLAR TALEBİ

Makul ücret talebiyle işverenlerle masaya oturabilecek bir sendika isteyen işçilerin yaklaşık bir yıl önce başlattığı kampanya, ülkenin en geniş katılımlı protestolarından birine dönüştü. İşçiler, Mc Donald's, Burger King, Wendy's gibi zincirlerin önünde ortalama 8.94 olan saatlik ücretlerinin 15 dolara yükseltilmesini talep etti. ABD'de fast food alanında 3.5 milyon kişi çalışıyor.

MADENDE DE KRİZ VAR
Bir başka işçi krizi de Güney Afrika'da yaşanıyor. Altın madenlerinde çalışan işçiler maaşlarının yükseltilmemesi durumunda greve gideceklerini açıkladı. Maden ocağı sahiplerinin yaptığı yüzde 6'lık zammı kabul etmeyen işçiler yüzde 60 zam istiyor. Öte yandan Kolombiya'da da çiftçiler isyan etti. 11 gündür süren çiftçi isyanı başkent Bogota'ya sıçradı. On binlerce kişi çiftçilere destek için sokaklara döküldü. Çiftçiler, hükümetin tarım politikaları nedeniyle maddi kayba uğradıklarını söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçi protestoları dünyaya yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN