İttifak yapan tabela birleştirsin

Giriş Tarihi: 2.9.2013

Partilerin seçim öncesi ittifak iddialarını değerlendiren AK Parti Başkan Yardımcısı Menderes Türel, "Vatandaştan gizli yapılan pazarlıkların hesabını halk sorar" dedi

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel ile yerel seçim çalışmalarını konuştuk. Türel, belediyelerin swot analizini çıkardıklarını belirterek, "Yol haritamızı belirledik. Anket sonuçlarımıza göre yolun taşlarını döşeyeceğiz" diyor. Türel, CHP-MHP ve İP'nin ittifak yaptığı iddialarına da "Bunu yaparlarsa tabelalarını birleştirsinler. Vatandaştan gizli yapılan pazarlıkların hesabını halk sandıkta sorar" yorumunu yapıyor.

PERFORMANS ÖLÇÜLDÜ
Yerel seçimler için ne tür hazırlıklar yaptınız?
Hem AK Parti hem de muhalefet belediyelerinin il il performansını çıkardık. 5 yıllık performans değerlendirmelerini yaptık. Akademisyenlerle çalıştık. Stratejilere yönelik tespitler yaptık. Kamuoyu yoklamaları ve belediye performanslarının anketlerle belirlenmesi gibi çalışmalar da var. Belediyelerin eksikleri fazlalıklarını bulup swot analizini yaptık. Yol haritasını belirledik. Bu anketlerden çıkan sonuçlarla yolun taşlarını döşeyeceğiz. Konu üst kurullar ve genel başkanın değerlendirmesiyle sonuçlanacak.
Böyle kapsamlı bir çalışma ilk kez mi oluyor?
Seçim öncesinde araziyi tanıma adına sanırım ilk kez oluyor.
Yerel seçimlerde aday olan kişi bazen partinin önüne geçiyor. Dolayısıyla en iyi adayı bulmak riskli bir iş değil mi?
Yerel seçimlerde aday faktörü önemli. Adı üstünde mahalli seçim. Mahalli adayın etkisi metropollerde de göz ardı edilemez. Biz bütün çalışmamızı aday tespitinde hatayı minimize etmek için yapıyoruz. Çoklu analizle, az riskle doğru sonuç almak istiyoruz. Sadece kamuoyu değil temayul yoklamalarında da belediyelerin 5 yıllık performansına yerel yönetim koordinasyon kurulları ve akademisyenlerin raporlarına bakıyoruz. Doğru bir tane olduğuna göre bu analizler bizi ona çıkarıyor.

EN UYGUN ADAY

AK Parti'ye kaç başvuru oldu?
Müracaat dönemini başlatmadık. Ortak akılla adayları tespit etmek istediğimiz için onların sayıca çokluğundan daha ziyade niteliğine bakacağız. Örneğin Antalya için uygun olan bir kişi Trabzon için uygun olmayabilir. Ya da Kayseri için uygun olan biri Edirne için uygun değildir. En iyiyi değil partimiz ve halkımız için en uygununu bulmak istiyoruz. Cv'sine bakarsınız çok iyidir ama halkın içinden gelen biri orada daha etkili olabilir.
Yaptığınız çalışmanın sonucunda en iyi performansı olan belediye hangisi çıkıyor?
AK Partili belediyelerin içinde kötü performansı olanı bulmak çok zor. Çünkü belediyeciliğin ustası bir parti AK Parti. Belediyecilikte mucizevi başarının üzerine kurulmuş bir parti. Başbakanımızın İstanbul'daki inanılmaz başarısıyla bu partinin temelleri atıldı. Dolayısıyla AK Partili belediyelerin başarısız olma lüksü çok zor. Genel Merkez dışında yaptırılan anket çalışmalarında AK Partili belediyelerin birinci çıktığını görüyoruz. Hangi muhalefet partili belediyeye gitsek halkın şikâyetlerini duyuyoruz. Belki buna siyaseten sevinmemiz gerekir ama üzülüyoruz. Oradaki vatandaşlarımızın da başarılı belediyecilik hizmetlerinden yaralanmasını istiyoruz. Her yerde başarılı olmak için de projeksiyonumuzu yapıyoruz. 340 belediyede seçime gidilecek. Hedefimiz bütün bölgeleri AK Parti'nin başarılı belediyecilik hizmetleriyle tanıştırmak.
Geçen yerel seçimlerde Türkiye haritasına bakınca AK Parti'nin kıyılarda daha az oy aldığı görülüyor. Bu seçimde tablo değişir mi?
Bu tip siyasi haritaların Türkiye'ye katkısı olmayacağını düşünüyorum. Biz bu ülkede birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye çalışıyoruz. Tek bir seçimle değerlendirme yapılmasını doğru bulmuyorum. Çünkü genel seçimlerde kıyılarda AK Parti birinci parti oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
İttifak yapan tabela birleştirsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN