Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otocuların yeni rotası Çin

Otomotiv yan sanayicileri 2020'de Avrupa'yı sollayarak 150 milyar euroya ulaşacak Çin otomotiv sanayisine yatırım için harekete geçtiler. Böylece Türk yan sanayisinin ana pazarı olan Avrupa ülkelerine bağımlılık da azaltılacak

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Avrupa'da yaşanan kriz nedeniyle alternatif pazarlara yönelen Türk otomotiv yan sanayisinin yeni rotası Çin oldu. Yan sanayiciler, 2020 yılında 150 milyar euroluk bir pazara ulaşması beklenen Çin otomotiv sanayisine yatırım yapmak için harekete geçti. Potansiyeli görüp yıllar önce Çin'de yatırım yapan az sayıdaki Türk firmalarına yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

BİN KİŞİYE 58 OTOMOBİL
Çin, 1.3 milyarlık nüfusu, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen dev ekonomisiyle otomotiv firmalarının gözde ülkesi oldu. Dünya Bankası verilerine göre Çin'de bin kişiye 58 otomobil düşüyor. Bu oran ABD'de 797, Japonya'da 591 ve Almanya'da 572. 2009'da dünyanın en büyük otomobil pazarı unvanını ABD'den alan Çin'de otomobil satışları 10 kat büyüme potansiyeline sahip. 2013 yılının ilk yarısında Çin'deki otomobil üretimi yüzde 12.8 artarak 10 milyon 751 bin 700'e çıktı. Aynı dönemde otomobil satışları ise yüzde 12.3 artış kaydederek, 10 milyon 782 bine yükseldi. Yıl sonunda toplam pazarın 20 milyonu yakalayacağı tahmin ediliyor.

SATIŞLAR 20 YILDA KATLANDI

20 yıldır hızla büyüyen Çin, otomotivciler için iştah kabartıyor. 2000 yılında 614 bin adet olan otomotiv pazarı, 2012'de 13.2 milyon adete ulaştı. Dünyada satılan otomotiv araçlarının 5'te 1'i Çin'de satılıyor.

'ÇİN SEDDİ'Nİ ALTI MARKA AŞTI
Çin'de yatırım yapan Türk firmalarının sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ancak, kısa sürede yatırımcı şirketlerin sayısının katlanması bekleniyor. Körük üreticisi Aktaş, elektrik tesisatı üreten Murat Ticaret, otomotiv koltuk parçaları, metal ağırlıklı ürünler, akışkan transfer parçaları üreten Orhan Holding, gövde ve kapı profilleri üreten Standard Profil, akışkan sistemlerin yanında titreşimi engelleyen parçalar ve silecek üreten Teklas ile Farba Otomotiv'in Çin'de yatırımları var.

İHRACATIN YÜZDE 67'Sİ AVRUPA'YA
Türk otomotiv yan sanayisinin Avrupa ülkelerine ihracatı 13 milyar doları buluyor. Yan sanayinin toplam ihracatının yüzde 67'si Avrupa'ya yapılıyor. Araç parkı 270 milyon adet olan Avrupa ülkelerinin toplam pazar hacmi ise 100 milyar euroyu buluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otocuların yeni rotası Çin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN