Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taze balık 50 ülke yolcusu

Balık sezonunun açılmasıyla Türkiye ucuz ve taze balığa kavuştu. Ancak balıkçının hedefinde artık sadece haller yok. 1.6 milyar dolarla ihracatta sürpriz bir atak yapan sektör, 50 ülkede müşteri kovalıyor

Giriş Tarihi: 2.9.2013
SABAH, balık sezonun ilk saatlerini Karadeniz'in serin sularında balıkçılarla geçirerek yeni balık ekonomisinin izini sürdü. Saatlerin gece 24.00'ü göstermesiyle birlikte yüzlerce tekne birbiri ardına ağlarını denize bıraktı. Balık tekneleri yeni çıkan yönetmeliklerin de etkisiyle son derece modern teknolojilere sahip. Ayrıca işin ekonomisi de artık farklı boyutlara ulaşmış durumda. Uzun yıllar deniz ile balık halleri arasında sıkışan gözü kara avcılar için balık kazancı artık Türkiye ile sınırlı değil. Son yıllarda ihracatı keşfeden balıkçılar bu alanda Türkiye'nin adeta sürpriz oyuncusu haline gelmiş durumda. 2005'te 150 milyon dolarlık ihracat 2012'de rekor kırarak 1.6 milyar dolara dayandı. Bu yılki hedef ise 1 milyar 850 milyon dolar. İstanbul Su Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Tuncay Sagun, Türk balıkçılığının küresel ekonomide hızla büyüdüğüne dikkat çekti.

JAPONYA'YA ORKİNOS SATTIK
"Artık çok modern teknelerimiz var'" diyen Sagun, "Japonya'ya orkinos, Amerika ve Afrika'ya hamsi satıyoruz. Bu alanda büyük bir ekonomi yarattık. Yunanistan'ın krizi de bize yaradı. Avrupa pazarını kapattık " şeklinde konuştu. Öte yandan Türkiye'nin su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiği ülke sayısı 50'yi buldu. İhracatın getirisiyle 3 yılda 200 yeni şirket de sektöre giriş yaptı.

BU SENE UCUZ BALIK VAR
Onlarca balıkçının büyük ümitlerde boğaza saldığı ağlara tornik, palamut ve kilolarca istavrit takıldı. Haldeki balık fiyatları da netleşmeye başladı. İstavritin kasası 90 ile 125 lira arasındaki fiyatlardan alıcı bulurken palamutun çifti 30 liradan satıldı. Sardalya'nın kilosu ise 5 ile 10 lira arasında fiyatla alıcı buldu. Henüz sezonu açılmayan hamsini kilosu ise 23 TL oldu. Yetkililer 'bu sene ucuz balık var' açıklamasında bulundu. Öte yandan geçen yıl tartışma konusu olan 24 metre derinlikte avlanma zorunluluğu yine gündemde. Bu seneki verim geçen yıla oranla ciddi şekilde artış gösterse de sektör temsilcileri uygulamanın kalkmasını istiyor. İstanbul Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Mahmut Uçan av yasakları ile ilgili sorunların olduğunu belirterek, 24 metre uygulamasını şikayet etti.

NASIL BAŞARDIK?
Yeni yönetmelikler ihracatı kolaylaştırdı.
İhracatı teşvik amacıyla ilk kez birlik kuruldu.
35 ülkede ilk kez fuara katıldık.
Teknoloji kullanımı arttı.
Yunanistan'da yaşanan kriz Türk balıkçının önünü açtı.
İhracatın getirisiyle 3 yılda 200 yeni şirket sektöre giriş yaptı.
Gırgır balıkçılığına 3 yılda 1.1 milyar dolar ek yatırım gerçekleşti.

KARADENİZLİ BALIKÇIYA FIRTINA ENGELİ
Denizde av yasağının bitmesi ile birlikte Karadeniz'e açılmak isteyen Ordulu balıkçılar, şiddetli rüzgâr ve yağmur nedeni ile ilk saatlerde açılamadı. Öğle saatlerinde denize çıkan balıkçılar İyi bir sezon bekledikleini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taze balık 50 ülke yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN