Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Steve Jobs'tan ilham almak

Duygu Eren, teknoloji dünyasının efsane ismi Steve Jobs'un girişimcilere ders olacak özelliklerini yazdı.

Giriş Tarihi: 3.9.2013 11:49
Steve Jobs, hepimizin hayranlıkla izlediği, teknoloji konusunda çığır açan bir isim. Hayatta geçtiği yollardan ve yaşadıklarından ders çıkarmak ve esinlenmek gerekli. Kendi kurduğu şirket tarafından kovulan ama asla vazgeçmeyen Jobs'un yaptıkları son onbeş yıldır hayatımıza damgasını vurmuş vaziyette. 1976 yılında evinin garajında başlayan girişimcilik hikayesi, kovulduktan sonra dönüp Apple'ı iflasın eşiğinden kurtarmasıyla devam etti. Peki, Jobs'u diğer girişimcilerden farklı ve bu kadar başarılı kılan faktörler neler? İyi bir lider olması değil muhtemelen, aynı şekilde diğer birçok girişimcinin de onun kadar çalışkan olduğunu düşünüyorum. Jobs'un sırrının yaratıcı ve tutkulu olmasında yattığına inanıyorum. Jobs'un kendi sözlerinden çıkarılabilecek girişimcilik derslerinin herkese ilham kaynağı olmasını diliyorum. Bu zeki ve aykırı insana fark yaratma cesaretine sahip olduğu için teşekkür ederim.

"Ben bir yılda 250 milyon dolar kaybetmenin ne demek olduğunu bilen insanlardanım, güvenin bana karakterinizi güçlendiren bir olay bu." : Kaybetmeyi bilmek ve bunlardan ders alıp devam edebilmek her başarılı girişimcinin yapması gereken bir şeydir. Burada Jobs'u pek çok kişiden ve girişimciden farklı kılan nokta vazgeçmemesi ve kendine olan inancıdır. Bu birçok girişimcide var olması gereken önemli bir değerdir.

"Biz sadece, işletim sistemlerine baktık ve bunu daha basit ve daha güçlü yapabilir miyiz dedik." : Girişimcilik, ihtiyaçlara cevap vermek üzerine kurulu. Bunu ne kadar yüksek odakla yapabilirseniz o kadar başarılı olacaksınız. Jobs, işletim sistemi üzerine oturtacağı ve sadece en yalın haliyle ihtiyaçlara cevap verecek ürünler üretti ve müşterilerde alışkanlık yarattı.

"Dünya'yı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar ancak Dünya'yı değiştirebilecek işler yapabilir." Girişimcilikte 'çılgın' olmak, risk almak ve değişimlerde bulunmak için başkaldırmaktır. Herkesin aynı yöne bakması ve aynı şeyleri düşünmesi genel olarak körlük yaratacağı için denenmemişi deneyen ve fark yaratmayı başarabilen girişimciler şüphesiz dünyayı da değiştirebilirler.

"Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir." :Girişime başlarken sizi yolunuzdan etmek isteyecek birçok kişi olacaktır. Bu başarı kazandığınızda da devam edecektir. Önemli olan sizin yaptığınız işte mutlu olup, sevdiğiniz işi yapabilmenizdir. İnsanlardan önce bir girişimci kendini ön planda tutmalı ve çevreden gelebilecek negatif eleştirilere kulaklarını tıkamalıdır.

"Hayattaki vaktiniz kısa, o yüzden işe yarar bir şeyler yapmak için harcamanız çok önemli. Zaman değerli boşa harcama.": Bu söz, 56 yaşında ölen biri tarafından söylendiğinde daha da anlam kazanıyor. Herkes aynı zamana sahip ancak bu zamanı nasıl değerlendirdiğiniz ve yaptıklarınız sizin eseriniz. İyi girişimciler aynı zamanda iyi zaman yöneticileridir.

"Yaptıklarımla olduğu kadar yapmadıklarımla da gurur duyuyorum": Karar vermek ve uygulamak veya uygulamamak her girişimcide bulunması gereken liderlik özelliklerinden. Bir girişimci 'hayır' demeyi bilmeli. Neyi istediği kadar neyi istemediğini de bilmesi ve bunun sonuçlarına katlanması girişimcinin sorumluluk alabilmesiyle alakalıdır.

"Hayatlarımızla ilgili seçimler bize ait, bu yüzden en iyisi olmak için ��abalamalıyız." : Girişimci olmak bir seçimdir. İş yeriniz ve yaptığınız iş, gününüzü geçirdiğiniz hayatınızı belirleyen öğelerden biridir. Tercihiniz hangi işi yapmak olursa olsun elinizden gelenin en iyisini yaptığınızda hem başarılı hem de mutlu olursunuz.

"Aç kal, budala kal.": Girişimcilikte, merak duygunuzu yitirmek ve heyecanınızı kaybetmek size çok zarar verir. Her zaman amatör ruhu korumak, rutine bağlamamak ve öğrenmekten vazgeçmemek başarılı girişimcilerin sırlarındandır. Her zaman işinize katabileceğiniz vizyonunuzu geliştirecek yenilikler bulmak ve bunları geliştirmek önemlidir.

"Büyük işler başarmanın tek yolu yaptığınız işi sevmenizdir. Eğer sevdiğiniz işi hala bulamadıysanız aramaya devam edin. Vazgeçmeyin.Onu bulduğunuzda bunu tüm kalbinizle hissedeceksiniz." : Neden girişimci olmak istiyorumun cevabı, sevdiğiniz işi yapmak istemenizdir. Sevdiğiniz işin ne olduğunu ne kadar erken yaşta keşfederseniz o kadar şanlısınız demektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Steve Jobs'tan ilham almak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN