Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Microsoft Nokia'nın cebini aldı

Microsoft akıllı telefonda beklenen hamleyi yaptı. Amerikalı dev, Nokia'nın cep telefonu bölümünü 7.18 milyar dolara satın aldı

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Microsoft'la Nokia arasındaki işbirliği sonunda evlilikle sonuçlandı. Microsoft en büyük telefon markalarından Finlandiyalı Nokia'nın telefon birimini 7.18 milyar dolara satın aldı. Satın alma haberi, Nokia'nın borsada işlem gören hsselerine yüzde 45'in üstünde değer kazandırdı. Microsoft Nokia'nın akıllı telefon bölümü için 3.79 milyar euro, patentler için de 10 yıllığına 1.65 milyar euro ödeyeceği açıklandı.

32 BİN ÇALIŞAN KAYDIRILACAK

12 ay sonra emekli olacağını açıklayan Microsoft İcra Kurulu Başkanı (CEO) Steve Ballmer, bu satın almayla şirkete önemli bir hamle yaptırmış oldu. Ballmer, Finlandiya'nın Microsoft telefonları için Ar-Ge merkezi olacağını söyledi. Satın alma işleminin 2014 mali yılı içerisinde gerçekleşmesi ve Nokia'nın 32 bin çalışanının da Microsoft'a aktarılması planlanıyor.

DONANIM REKABETİ

Google Android ve Apple iOS işletim sisteminin ardından akıllı telefon ve tablet pazarında Windows Phone 8 ile tutunmaya çalışan Microsoft, bu alanda 3'üncü sırada yer alıyor. Apple iOS işletim sistemi ve iPhone ve iPad tabletle rakiplerine meydan okurken geçtiğimiz yıl da Google, Motorola'nın telefon bölümünü satın aldığını açıklamıştı. Microsoft'un da Nokia'nın telefon bölümünü satın almasıyla işletim sistemi olan tüm şirketlerin bir cep telefonu markası da oldu.

VODAFONE, VERİZON'U 130 MİLYAR $'A SATTI
İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, Amerikan Verizon Wireless'taki yüzde 45 hissesini şirketin ana hissedarı Verizon Communications'a 130 milyar dolara sattı. Yapılan anlaşmaya göre Verizon, 23.9 milyar doları nakit, 60.2 milyar doları ise hisse senedi olarak alacak.ÜBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Microsoft Nokia'nın cebini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN