Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye yatırım liginde ilk 20'de

Giriş Tarihi: 5.9.2013

Türkiye, dünyanın en büyük 100 firmasının en çok yatırım yapmak istediği ilk 20 ülke arasına girdi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, "Yatırımın süper ligindeyiz" dedi

Türkiye ilk kez uluslararası firmalarının yatırırım yapmak istediği ilk 20 ülke arasına girdi. Birleşmiş Milletler'in düzenlediği anketlere göre dünyanın en büyük 100 uluslararası firmasının en çok yatırım yapmak istediği ilk 20 ülke listesine Türkiye 19'uncu sıradan girdi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında "Yatırımın süper ligindeyiz. Hedef ülkeler belirledik. Önümüzdeki yıl listede tırmanacağız" dedi.

YABANCI CEO'LARI ARADI
Aycı, Abu Dabi'li TAQA şirketinin Afşin-Elbistan'a yapacağı 12 milyar dolarlık kömür santrali yatırımını erteleme kararıyla ilgili olarak da "TAQA'nın sonradan pişman olmasını istemeyiz. Ancak biz zaman kaybedemeyiz. Başka yatırımcılarla görüşmeye başlayacağız. Orayı isteyen çok yatırımcı var" değerlendirmesini yaptı. Aycı, Gezi olayları sırasında Türkiye'de yatırımı bulunan yabancı CEO'ları tek tek aradığını belirterek, "Onlar endişeli değil meraklıydı. 30-40 yıllık vizyonla geliyorlar, böyle olaylardan etkilenmiyorlar" dedi. Aycı Suriye'ye olası operasyonun yatırımlara etkisi konusunda özel rapor hazırladıklarını söyledi.

YABANCI YATIRIMDA 5 MİLYAR $ ARTIDAYIZ
Aycı, 2012'de ilk kez Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin gelişmişlerden daha fazla yatırım çektiğine değindi. Aycı, "Polonya'dan geçen yıl 4.5 milyar dolarlık çıkış olmasına rağmen Türkiye halen doğrudan yabancı yatırımlarda artı 5 milyar dolarda" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yatırım liginde ilk 20'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN