Çin'i Türkmen gazı ısıtacak

Çin, Türkmenistan'dan 65 milyar metreküplük gaz alacak. Böylece Türkmen gazının en büyük kullanıcılarından biri olacak. İki ülke yeni doğalgaz boru hatlarına da yeşil ışık yaktı

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Ekonomisini istikrarlı büyütebilmek için enerji tedarikini artırmayı sürdüren Çin, doğalgaz zenginliğiyle bilinen Türkmenistan'dan yüklü miktarda gaz alacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Orta Asya turunun ilk ayağında Türkmenistan'da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü. İki lider dün teyit edilmiş toplam rezervi 4-6 trilyon metreküple dünyanın ikinci ve ülkenin en büyük doğalgaz sahası Galkınış'ta (Kalkınma) inşa edilen doğalgaz arıtma tesisinin açılışına katıldı.

İŞBİRLİĞİ GÜÇLENECEK
Çin' in devlete ait petrol ve doğalgaz şirketi Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) ile Türkmenistan'ın ortaklaşa geliştirdiği doğalgaz havzasının birinci bölümü böylelikle hizmete girmiş oldu. Törende konuşan Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Çin ile doğalgaz çıkarma ve taşıma, uluslararası enerji güvenliği gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğuna vurgu yaptı. Berdimuhamedov, Türkmenistan ile Çin arasındaki enerji işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

65 MİLYAR METREKÜP

Berdimuhamedov, Çin'le ilk önce 40 milyar, 2011 yılında ise 25 milyar metreküplük ek bir anlaşma imzaladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Böylece Çin'e yılda 65 milyar metreküp doğalgaz ihraç edeceğiz." Çin Cumhurbaşkanı Xi ise söz konusu doğalgaz sahasının, iki ülkenin enerji işbirliği için örnek teşkil ettiğine dikkat çekti. CNPC'den yapılan açıklamada, Çin'e yılda 25 milyar metreküp doğalgaz sağlanmasıyla ilgili olarak, Türkmenistan Doğal Gaz Şirketi'yle anlaşma imzalandığı kaydedildi.

ÇİN 4'ÜNCÜ HATTIN PEŞİNDE
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping görüşmede ikili, bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdiklerini kaydetti. İki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını belirten Xi, Türkmenistan'ın dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi ülkelerinden biri olduğunu belirterek, "Türkmenistan'dan Çin'e 3 ve 4'üncü doğalgaz boru hattı projesi için istekliyiz" dedi.

İKİ LİDERDEN 13 ANLAŞMA
İki lider görüşmelerin ardından ticaret, ekonomi, spor, eğitim ve ormancılık gibi alanlarda 13 anlaşmaya imza attı. Xi, G-20 zirvesine katıldı. Zirvenin ardından Xi, Orta Asya turu kapsamında Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'a da resmi ziyaret gerçekleştirecek. Bişkek'te düzenlenecek Şanghay İşbirliği Organizasyonu liderler konseyinin 13'üncü toplantısına katılacak. Xi'nin ziyaretleri, Pekin'in Orta Asya ilişkilerine verdiği önemin bir işareti olarak gösteriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'i Türkmen gazı ısıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN