Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç ve kadına öncelik verelim

Başbakan Erdoğan, G-20'lerin işsizliğin azaltılması için gerekli önlemleri alacağını belirtirterek, "Gençler ve kadınların istihdamı öncelikli" dedi

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 ülkelerinin işsizliğin azaltılması amacıyla gerekli önlemleri almayı taahhüt ettiğini söyledi. Erdoğan, "Özellikle gençlerin ve kadınların istihdamının öncelikli bir konu olduğunun altını çizdik" dedi. Rusya'nın Saint Petersburg kentindeki G-20 zirvesinden ayrılmadan önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan, gelişmiş ülkelerin para politikalarındaki değişiklikleri açık şekilde kamuoyuna duyurmaları konusunda mutabakata varıldığını belirterek, "G-20 ülkeleri büyüme potansiyelini ve istihdamı artıracak yapısal reform gündemlerini daha somut ve iyi hedeflenmiş biçimde yeniden belirledi" dedi.

IMF'DE REFORM TALEBİ

Türkiye gibi yükselen piyasa ekonomilerinin ağırlıklarının IMF'ye yansıtılması gerektiğine de vurgu yapan Başbakan Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarına olan mekanik bağımlılığın azaltılmasına ilişkin görüşlerini de zirvede dile getirdiğini vurguladı.

KÜRESEL EKONOMİNİN MERKEZİNDEYİZ
Uluslararası finansal mimarinin yeniden yapılandırılmasının güçlü büyüme hedefine ulaşmada kilit bir öneme sahip olduğunu anlatan Başbakan, şöyle konuştu: "Bu alanda faaliyet gösteren çalışma grubunda ülkemiz bildiğiniz gibi eş başkanlığı yürütüyor. Dolayısıyla Türkiye, küresel ekonominin gündeminin merkezinde yer alan bir pozisyonda."

KORUMACI TEDBİR 2016'YA KADAR YOK
G-20'de ticaret ve büyüme ilişkisinin ele alındığı oturumda ekonomik toparlanmanın önemine değindiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Korumacı tedbirlerden kaçınacağımıza ilişkin taahhüdümüzü yineledik. Bunu 2016'ya kadar uzattık" dedi.

MERKEZ BANKALARI DİKKAT ETSİN
G-20'nin kapanış bildirgesinde küresel ekonomiyi toparlanma yoluna koymak için gereken çalışmaların henüz tamamlanmadığı belirtildi. Gelişmekte olan ülkelere yönelik volatil sermaye akımlarının büyüme için yarattığı risklere dikkat çekildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi: "G-20 uzun süreli parasal gevşemenin istenmeyen yan etkilerinin yarattığı risklerin farkında. Merkez bankaları para politikasında ileride yapılacak değişikliklerin dikkatlice ayarlanacağına ve iletişimin açıkça yapılacağına söz veriyor. Gelişmekte olan ekonomiler güvenilir ve iddialı orta vadeli mali stratejiler izlemeyi taahhüt ediyor" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç ve kadına öncelik verelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN