Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özdilek 'zorlu' rekabete hazır

Havlu imparatoru Hüseyin Özdilek'in İstanbul'un kalbi Levent'teki 250 milyon dolarlık AVM, ofis ve otel yatırımı sona yaklaştı. Özdilek, "Bu artere önemli katkı sağlayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Tokat'ın Erbaa ilçesinde bakkal dükkânı işleten bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Hüseyin Özdilek, şu sıralar İstanbul'un en prestijli caddelerinden Büyükdere'de açacağı alışveriş merkezinin heyecanını yaşıyor. Nisan 2014'te açılacak otel, AVM ve ofis projesi için arsa hariç 250 milyon dolarlık yatırım yapan Özdilek, projenin bizzat başında ve tüm süreçleri anbean takip ediyor. Otel kısmı için Ramada'nın markası Wyndham ile anlaşan işadamı bölgedeki Kanyon, Sapphire, Metrocity ve yakında açılacak Zorlu gibi rakiplerine rağmen alışveriş merkezi kısmından da hayli umutlu. İşadamı doğru zamanda doğru yerde yapılan yatırımların mutlaka karşılığını bulacağından emin. 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayan bir grubu yöneten işadamı, "Bu yıl ciromuzu 1 milyar liraya çıkararak önemli bir eşiği aşacağız" diyor. Özdilek markasıyla dünyanın sayılı havlu tesislerinden birinin sahibi olmayı başaran Hüseyin Özdilek'le yeni yatırımını ve diğer sektörlerle ilgili hedeflerini konuştuk.
Bursa merkezli bir şirket olarak İstanbul'un kalbine dev bir proje diktiğiniz. Yatırım hangi aşamada?
60'a yakın işinin ehli taşeronla çalışıyoruz. Otel için Ramada Grubu'nun markası Wyndham'la anlaştık. Otelde 385 suit oda var. İzmir'deki otelimizde de onlarla işbirliği içindeyiz. Burası AVM, otel ve ofisten oluşan karma bir proje.
Yatırım tamamlandığında kaç kişiye istihdam yaratacak?
Yaklaşık bin 200 kişiyi sadece biz istihdam edeceğiz. AVM'de büyük mağazayı ve marketi çalıştıracağız. İşletmeciliği de biz yapacağız. Diğer kiracıların oluşturacağı istihdamla bu sayı rahatlıkla 3 bini bulur.
Bu cadde üzerinde açılan her AVM tutmadı. Bu sizi endişelendiriyor mu?
Burada 100'ün üstünde yerli ve yabancı mağaza olacak. Aralarında henüz Türkiye'ye gelmemiş olanlar da var. Biz bu artere önemli bir katkıda bulunacağız. Araştırmalara göre en çok akaryakıt, benzin istasyonlarının, en çok altın da kuyumcuların bir arada olduğu yerlerde satılıyor. Burası da İstanbul'un cazibe merkezi konumunda. Dolayısıyla bir sıkıntı beklemiyorum.
Yatırımın finansman durumu nedir?
Yüzde 50'si özkaynak. Geri kalanı banka kredisi.
Özdilek markasıyla dünyanın önemli havlu üreticilerindensiniz. Global kriz işlerinizi olumsuz etkiledi mi?
Üç fabrikamız var. Havlu üretiminde Türkiye'de yüzde 25 pazar payıyla lideriz. 10 bin tonluk kapasitemizle dünyanın da sayılı üreticileri arasındayız. Yurtdışında önemli merkezlerde kendi mağazalarımızda satış yapıyoruz. Üretimin yüzde 40'ını ihracat yoluyla satıyoruz. Ev tekstili ürünlerini de İnegöl'deki fabrikamızda üretiyoruz.

Rolex saat aldım bir kez takmadım
İki yıl önce Bursa'da hayvancılık yatırımı yapan Özdilek'in hedefi süt ürünleri üretmek. Türk sanat ve halk müziği dinlemeyi çok sevdiğini söyleyen işadamı, favorilerini "Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere ve Sarı Gelin" olarak sıralıyor. Sinemaya da çok düşkün olduğunu belirten Özdilek, "Fırsat buldukça sinemada film izlerim" diyor. Lüksle ilgisini ise bir anısını paylaşarak özetliyor: "Yıllar önce bir Rolex saat almıştım. Bir arkadaşım 'bugün takmamışsın iyi olmuş' dedi. Ben de bir daha takmadım."

* İş hayatına Tokat'tayken kahvehanelerde çakmaktaşı satarak başladı.
* 1967'de henüz 17 yaşındayken 40 metrekare bir dükkânda havlu satışıyla ticarete adım attı.
* Özdilek,"İnsan nereden geldiğini, ne olduğunu bilmeli. Geçmişinden gocunup saklamamalı" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdilek 'zorlu' rekabete hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN