Yetenekli dayanıklı dokunmatik!

Giriş Tarihi: 8.9.2013

Suya, düşmeye, titreşime ve toza dayanıklı dokunmatik tabletler teknoloji sektörünün gözdesi oldu. Bu ürünlerin asıl hedefi ise pazarlamacılar gibi sahada çalışan elemanlar

Tabletlerle başlayan dokunmatik ekran modası teknolojinin tüm alanlarına yayılıyor. Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da en çok dikkat çeken ürünlerin başında yine tabletler ve yetenekli aksesuvarlar geldi. Tabletler suya, toza ve darbeye dayanıklılık özellikleriyle 7'den 20 inçe kadar farklı boyutlarda tüketicinin karşısına çıkıyor. Fuarda Sony'nin yeni ürünleri Vaio Fit multi-flip ve Vaio Tab11 farklı tasarımlarıyla dikkat çekti. Sadece yetenek değil, 4K görüntü kalitesine de sahip olan tabletler TV ve dizüstü bilgisayarlardan görsel olarak geri kalmıyor. Ürünler, düşük ve yüksek sıcaklıkta hatta suya dayanıklı modelleriyle dikkat çekiyor.

AKILLI SAATLER ÖNE ÇIKIYOR

IFA'nın bu yılki bir diğer gözdesi akıllı saatlerdi. Birbirinden farklı özelliklere sahip saatler, televizyonları bile geride bıraktı. Samsung ve Sony rakiplerinden önce davranarak bu alanda attıkları adımları fuarda görücüye çıkardı. Android platformunda uygulama geliştiren Sony SmartWatch 2 ile Samsung ise Galaxy Gear'la rakiplerine "biz hazırız" dedi. 1.6 inç'lik Sony SmartWatch 2 akıllı saatinde IP 57 su ve toz geçirmezlik özelliği var. NFC ve Bluetooth 3 destekli ürün sayesinde Xperia Z1 kullanıcıları, telefonlarına gelen aramalara cevap verebiliyor. Bu saatlerle e-postaları okuyup fotoğraf çekmek de mümkün.

IFA'NIN İLGİ ÇEKEN ÜRÜNLERİ

FARKLI TASARIM

Tek tuşla yazdır!
Yazıcılarda geliştirilen tasarımlar her ofise ve çalışma odasına şıklık katıyor. Ürünler kablosuz teknolojilerle mobil cihazlara kolayca bağlanıyor. Mobilite ve güvenlik alanlarındaki gelişmeler ve dijital içeriğin yakaladığı büyüme, kullanıcıların hem iş yerinde hem de evde çıktı alma ortamını yönetmelerini sağlıyor. Samsung da bu alanda çeşitli ürünlere sahip. Berlin'de düzenlenen IFA fuarında dünyanın ilk NFC çok fonksiyonlu yazıcısı olan Xpress C460'ı tanıtan firma, tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Cihaz, tüketicinin birbiriyle iletişim halinde çalışan ürün talebinden yola çıkılarak geliştirildi. Xpress C460, kurulumun yazıcı ile bilgisayar arasında USB bağlantısına gerek kalmaksızın yapılmasına olanak sağlıyor.

DAYANIKLI

Tabletler de 4K kalitede görüntü veriyor
HD görüntüden 4 kat daha iyi kalitede çözünürlük sunan 4K ürünlere Toughpad tablet de eklendi. Tablet, 76 santimetreden yere düşse ya da 35 derece sıcaklığa maruz kalsa da çalışıyor. Dünyanın en ince ve en hafif 20 inç ekranlı tableti olan Panasonic Toughpad 4K UT-MB5, HD'den dört kat daha iyi dijital görüntü deneyimi sunuyor. Fotoğrafçı, pazarlamacı ve satış elemanlarının ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan ürün, inç başına 230 piksel, 15:10 en boy oranı ve 3840 x 2560 pikselli büyük bir ekrana sahip.

ÇİZİMLERDE KULLANILIYOR
Tablet bu özellikleri sayesinde A3 çizimler, broşürler ve multimedya içeriklerini mükemmel bir şekilde gösterebiliyor. Gelişmiş ekran ve çözünürlük teknolojileri, zoom ile yakınlaşma ve görüntüleri yeniden boyutlandırma işlemlerini hızlı hale getirdiği gibi görüntülerin de kristal netliğinde olmasını sağlıyor. 2.35 kilogram ağırlığı ve 12.5 mm inceliğe sahip ürün gücünü, Intel Core i5 vPro CPU, 8GB'lık RAM ve NVIDIA GeForce grafiklerinden alıyor.

EN YETENEKLİ

Katladıkça yeteneği daha fazla artıyor
600 yıllık tarihe sahip Japon origami sanatı, dokunmatik tablet tasarımlarına ilham veriyor. Japon Sony, Vaio ürünlerinin tasarımında bu sanattan esinleniyor. Windows 8 işletim sistemine sahip Vaio Fit ve Vaio tab ürünleri farklı tasarımlarıyla oldukça ilgi görüyor. Vaio Fit'in multi- flip ekranı katlandığında dizüstü bilgisayar ve tablet haline geliyor. 15, 14, 13 ve 11 inç ekran seçeneğine sahip olan ürün Windows 8 işletim sistemi ve dört çekirdekli Intel işlemci kullanıyor. Vaio Tab 11 ise ekran kapağının klavye olarak kullanıldığı farklı bir tasarıma sahip. Mıknatıslı kapak kapatılınca hem ekranı koruyor hem de cihazı şarj ediyor.

EN İNCE

Kurşun kalemden ince
Akılı telefonlar hem ceplerde hem de çantalarda fazla yer kaplamadan kolaylıkla taşınabiliyor. Üstelik ergonomik olarak ekran büyüse de ele çok rahat oturuyor. Lenovo'nun IFA'da sergilenen Vibe X akıllı telefonu da kurşunkalem inceliğinde bir tasarıma sahip. Gümüş gövdeyle çevrelenen ve özel polikarbonat malzemeden tasarlanan telefonun ağırlığı 121 gram. Telefonun arka kapağında yer alan lazer oymalı yüzeyi ve yan krom yapısı da oldukça dikkat çekiyor.

EN KÜÇÜK

Kredi kartından küçük kamera
Akılı telefonlar küçük fotoğraf makinelerinin tahtını sallasa da onları henüz öldüremedi. Her yere taşınabilecek kadar minik olan COOLPIX S02, küçük gece çantalarına bile girecek boyutta tasarlanmış. Kredi kartından bile ufak olan yeni ürün, 7.3 GB dahili bellek, 13 megapiksel CMOS sensör ve 3x optik zoom özelliğe sahip. Ağırlığı 100 gram olan fotoğraf makinesinin metalik gövdesi beyaz, pembe, mavi ve gümüş renklerde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetenekli dayanıklı dokunmatik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN