Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda ihracatı 10 milyar doları aşar

İhracatçı birliklerinin verilerine göre 10,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen Ağustos ayı ihracat rakamları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1,4’lük bir artışa işaret ediyor. Ancak Temmuz ayına göre bakarsak yaklaşık yüzde 16 gibi bir düşüş görüyoruz.

Giriş Tarihi: 9.9.2013 10:14
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Bu da deyim yerindeyse dış ticaretin yerinde saydığını gösteriyor. Ağustos ayına ilişkin verilerde en dikkat çekici olan ise Bakan Zafer Çağlayan'ın da değerlendirmesinde belirttiği gibi, Ortadoğu ülkelerine olan ihracatımızın yüzde 16,9 oranında azalması oldu. Öte yandan AB'nin yavaş da olsa toparlanmaya başlaması ile birlikte buraya ihracatımız yüzde 5,8 artmış. Genel toplamda AB'nin ihracatımızdaki payı bu yükselişle birlikte yüzde 41,8 oldu.

Dış ticaret dengesine baktığımızda ise yılın ilk yedi ayında dış ticaret açığının geçen yıla oranla yüzde 18,3 artarak 60,4 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Bu artış eğilimine göre sene sonunda dış ticaret açığımız 100 milyar doları aşabilir.

Bakan Çağlayan'a göre, küresel ekonominin tansiyonu yüksek, dış talep ise zayıf. Dolayısıyla yılın kalan ayları şimdiye kadarkinden daha zor geçecek.

Cari açık söz konusu olduğunda gıda ve içecek sektörünün her zaman farklı bir konumda olduğunu söylemeliyim. Bunu rakamlar da gösteriyor. TÜİK'in verilerine göre, bu yılın ilk 7 ayında gıda ihracatı 6 milyar dolara dayandı. Yine TÜİK verilerine göre 2012 yılının ilk 7 ayında bu rakam 5,26 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu da geçen yılın ilk 7 aylık dönemine göre %13 oranında bir artışa karşılık geliyor. Geçen yılın geri kalan aylarındaki ihracat artış eğilimi dikkate alındığında bu yılsonunda sektörün psikolojik sınır olarak tanımladığı çift haneli ihracat rakamını geçeceğini tahmin ediyorum. Yani 10 milyar dolar barajı aşılmış olacak. Buna henüz görüşmelerin devam ettiği Çin, Rusya, Moğolistan, Tunus gibi pazarlardaki yılsonuna kadar olası artışları dahil etmiyorum.

İthalata baktığımızda ilk 7 aylık gıda ithalatının 3,1 milyar dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Yine geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslarsak, 3,01 milyar dolar gerçekleşen aynı döneme göre bu yıl ithalat yerinde saymış. Yine geçen yılın kalan aylarındaki ithalat eğilimini baz alırsak bu yıl sonuna kadar gıda ithalatının geçen yıla çok yakın (geçen yıl ithalat 5,1 milyar dolardı) bir seviyede gerçekleşeceği tahmininde bulunabiliriz.

Bu da sektörün övünç kaynağı olan dış ticaret dengesinde bu yıl yüzde 200'ün üzerinde pozitif bir oranın yakalanması anlamına geliyor. Diğer bir deyişle Türkiye'nin cari açığına en büyük destek gıda ve içecek sektöründen geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda ihracatı 10 milyar doları aşar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN