Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsveçli dev eski Dost'unu unutmadı

Giriş Tarihi: 10.9.2013

Avrupa'nın en büyük kompresör ve iş makinesi üreticilerinden İsveçli Atlas Copco, eski çalışanlarının kurduğu Dost Kompresör'ü devraldı

Dünyanın en büyük endüstriyel araç ve ekipman üreticilerinden İsveçli Atlas Copco, Türkiye'de duble yaptı. 2012'de Ekomak'ı satın alan Atlas Copco aradan bir yıl geçmeden bir Türk şirketini daha bünyesine kattı. Atlas Copco, İstanbul merkezli Dost Kompresör'ün tamamını devraldı. İsveçli devin son girişiminin altında ise ortak geçmiş yatıyor. 13 yıl İsveçli şirketin merkezinde çalışan Fehmi Akdeniz ve Halis Söztutar'ın 1987'de kurduğu Dost Kompresör, bu süreden sonra da işbirliğini firmanın ürünlerini satışıyla sürdürdü.

İlk Ekomak'ı aldı
Satın almalarla büyüme kararı alan İsveçli şirket, Türkiye'de 1970'lerde başladığı kompresör üretimini 1990'larda sona erdirdi. Üretimi Belçika'ya taşıyan firmanın üretimle ilgili geri dönüşü ise hızlı oldu. Şirket, Edirne'de faaliyet gösteren Ekomak'ın yüzde 65'ini geçen yıl satın almıştı.

İlk kompresörü Atlas Copco üretti
1873'te kurulan Atlas Copco'nun 39 bin çalışanı var. 15 milyar dolar ciro yapan şirket sanayide yaptığı ilklerle tanınıyor. İlk promatik aracı üreten firma, ilk taşınabilir kompresör ve yüzde 100 enerji geri dönüşümü sağlayan sıfır karbon salınımlı ilk kompresörü üretmişti.

Avrupalı büyüklerin sahibi
Avrupa'nın en eski makine üreticilerinden Atlas Copco'nun sahibi ise İsveç'in en güçlü ailelerinden Wallenberg'ler. İsveçli ailenin Elecrolux'un yanı sıra telekom devi Ericsson, otomotiv markası Scania, AstraZeneca gibi firmalarda da hisseleri bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveçli dev eski Dost'unu unutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN