Sanayi ümit veriyor

Temmuzda sanayi üretimi % 5.8 yükseldi. En hızlı üretim artışı ise yatırım iştahını gösteren sermaye malında oldu. Rakamlar ikinci çeyrek büyümesi için ümit verdi

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ikinci çeyrek büyümesi için ümit verdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verileri çarkların hızlı dönmeye başladığını gösteriyor. Buna göre, temmuzda arındırılmamış sanayi üretimi geçen yıla göre yüzde 5.8 arttı. Böylece Kasım 2012'den bu yana en hızlı artış yaşanmış oldu.

YA TIRIM İŞTAHI

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 yükseldi. Bu da şubat ayından beri en hızlı artış anlamına geliyor. Üçüncü çeyreğin ilk verisi olan temmuz rakamı, ekonomik aktivitede olumlu bir seyrin gözlendiğini ortaya koydu. Alt sektörler incelendiğinde temmuzda enerji, madencilik ve elektrik üretimi hariç tüm ana sektörlerde üretimin arttığı görüldü. En hızlı üretim artışı yüzde 12.7 ile yatırım iştahının göstergesi kabul edilen sermaye malı grubunda yaşandı. Sermaye malları takvim etkisinden arındırılmış verilere göre de 2011 yılsonundan beri en yüksek artış hızını yakaladı.

İMALAT DA AR TIYOR
Dayanıklı tüketim malı grubunda, geçen yılın aynı ayına göre üretim artışı yüzde 9.8'e yükseldi. Böylece bu grupta Kasım 2012'den bu yana en hızlı üretim artışı yaşandı. Temmuzda bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.8 azaldı. Arındırılmamış verilere göre imalat sanayi yüzde 7.6 arttı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
Üçüncü çeyreğe gayet iyi başladı
Sanayi
üretimi üçüncü çeyreğe iyi başladı. Ağustos ve eylül verileri de bu şekilde devam ederse 3'üncü çeyrek büyümesi beklenenden iyi gelir. Çift haneli ihracat artışının sanayi üretim endeksindeki ciddi etkisi var. Avrupa'daki göreceli iyileşme ile bölgeye ihracatımız artacaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:
İç ve dış ticareti canlandırır
Türkiye dünyada yaşanan belirsizliklere rağmen emin adımlarla ilerliyor. Sermaye ve ara malı imalatının artması hem iç tüketim hem de dış ticaretin canlanmaya devam edeceğini gösteriyor.

ASKON Başkanı Mustafa Koca:
İyiye gidiş işareti

Veriler ümit verici. Türkiye'nin ekonomide iyiye doğru ilerleyişini sürdürdüğünün göstergesi. Eğer böyle bir trendi yıl sonuna kadar sürdürme imkânı bulabilirsek, bu yılki büyümeyi de hedefin üzerine çıkarabiliriz.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu:
Olumlu bir gelişme

Sanayi üretim verileri Türkiye açısından çok olumlu bir gelişme. Büyüme 3'üncü çeyrekte hızlı bir şekilde devam eder. Yılsonunu yüzde 4'ün biraz üzerinde kapatırız. Ani kur dalgalanması kimsenin işine yaramaz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi ümit veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN