Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mitsui Türkiye'de fabrika kuracak

Acıbadem Hastaneleri ve Toyota'nın ardından Tempo'ya da ortak olan Japon Mitsui, Türkiye'de 100 milyon dolarlık sanayi tesisi kurmak için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 12.9.2013
Türkiye'ye ilk yatırımını 1956'da yapan Japonya'nın 400 yıllık sanayi devi Mitsui, yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Geçen yılı 49 milyar dolarlık ciroyla kapatan Mitsui'nin Türkiye Ülke Başkanı Yuichi Aoki, "İmalata yönelik büyük bir projeye hazırlanıyoruz" dedi. İlk etapta 100 milyon doların üzerinde planlanan yatırımın cari açığa önemli fayda sağlayacağını kaydeden Aoki, "Türkiye'ye gelen en önemli Japon yatırımlarından biri olacak" diye konuştu. Aoki, son dönemde firmaya yönelik "Türkiye'den çıkıyor" dedikodularına da yanıt verdi. Türkiye'nin Japon şirket için oldukça önemli olduğunu söyleyen Aoki, "Mitsui, Sakarya'daki Toyota fabrikasında hissedar. Acıbadem Hastaneleri'nin ana ortaklarından. Son olarak ocakta Tempo adlı çağrı merkezi şirketine ortak oldu. Önceki gün yüzde 4.4'lük büyüme açıklayan Türkiye'den gidilir mi?" diye konuştu.

Yıldız ülke Türkiye

Mitsui'in 200'e yakın ofisi bulunuyor. Türkiye'nin en önemli bölgelerden biri olduğuna vurgu yapan Aoki, "Mitsui'nin 'yıldız ülke' dediği 5 önemli pazarı var. Yıldızın her bir kısmını bir ülke oluşturuyor. Brezilya tarım, Avustralya madencilik, Rusya enerji, Tayland üretimle öne çıkıyor. Türkiye ise ulaşım, büyüme ve nüfusuyla diğerlerinden ayrılıyor" dedi.

2024 için tam destek
2020 olimpiyatlarını Tokyo'ya kaptıran İstanbul'a 2024'te tam destek vereceklerini anlatan Aoki, "Bu benim Türkiye'deki ikinci görevim. Bizler Tokyo'nun almasını 'üzülerek sevindik'. 2020 için Tokyo'ya kurumsal olarak verdiğimiz desteğin aynısını 2024'te İstanbul'a vereceğiz" diye konuştu.

Autoport'tan 2009'da çıktık
MItsuI'nin geçmişte ortak olduğu Autoport için Danıştay tahliye kararı verdi. Bu kararla Mitsui'nin Türkiye'den çıkacağına yönelik dedikodularla ilgiliyse Aoki, "Autoport'tan 4 yıl önce çıktık. Neden böyle dedikodu çıkardılar anlamadık" dedi. Bu haberlerin Japon firmaları olumsuz etkilediğini söyleyen Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı ise, "Yanlış kanılar, Japon firmaları zora sokuyor" diye konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mitsui Türkiye'de fabrika kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN