Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenistan'da Çalık ve GE işbirliği

GE, Türkmenistan’ın artan enerji ihtiyacını karşılamak için projeler geliştiren Çalık Enerji’ye aeroderivetif gaz türbini teknolojisi sağlıyor.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 12.9.2013 13:06
Akhal, Mary ve Lebap şantiyelerinde 360 megawatt'lık hızlandırılmış projenin parçası olarak 3 ayrı enerji santrali kurulacak. Akhal ve Mary santrallerinin 2013 sonunda, Lebap'ın Şubat 2014'te hizmete girmesi bekleniyor.

Çalık Enerji CEO'su Saim Dinç, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Enerji talebi Türkmenistan genelinde artarken, müşterilerimizin enerjiye zamanında ulaşabilmesini garanti altına almak ve en uzak yöreler dahil köy, kasaba ve diğer yerleşimlerin sosyal ve yaşam koşullarını ilave enerji santralleri ve tüm bölgelere elektrik sağlanması sayesinde iyileştirmek istiyoruz. Bu amaçla Türkmenistan'a altı ay içerisinde 240 megawatt, 2014 senesinin başlarında ise360 megawatt'lık güç temin edecek üç enerji santrali inşa etme kararı aldık. Yeni tesislerimizde GE'nin esnek, etkin ve kendini kanıtlamış aeroderivetif gaz türbinlerini kullanarak bu ihtiyaçları hızlı ve uygun maliyetli olarak karşılayabileceğimizi düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'da Çalık ve GE işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN