Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye'den gelen haberler mükemmel"

Giriş Tarihi: 16.9.2013 16:40 Güncelleme Tarihi: 16.9.2013 18:02

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, ''İspanya ekonomisi artık kasırganın gözünde değil ama kriz devam ediyor" dedi.

De Guindos, Madrid'de, aralarında AA muhabirinin de yer aldığı bir grup yabancı gazeteciye değerlendirmelerde bulundu.

İspanya ekonomisinin son 6 yılda olduğu gibi negatif rakamlarla sürekli küçülme dönemini artık geride bıraktığını belirten De Guindos, şunları anlattı:

"2013'ün ikinci çeyreğinde görüldüğü gibi özellikle ihracatta yüzde 8'e yakın artış ve turizmdeki büyümeyle toparlanmalar başladı. Tüketim halen negatifte ama tüketimin düşüş hızı da azaldı. İspanya'da ekonomik küçülme artık ılımlı ve yumuşak bir seyire girdi. 1 yıl öncesine oranla artık farklı bir İspanya var. İspanyol ekonomisi artık kasırganın gözünde değil ama ekonomik kriz devam ediyor. Hükümet olarak ilk önceliğimiz mali yolsuzluklarla mücadele. Bu bağlamda İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya ile tamamlamak üzere olduğumuz görüşmeler var. İkinci önceğilimiz ise yüzde 26'yı geçen işsizlik ile mücadele. Aktif nüfus oranı ve istihdam yaratmakla bağlantılı bir konu ama 2014'ten itibaren işsizlik rakamlarının düşeceğini öngörüyoruz.''

De Guindos, 27 Eylül'de yeni ekonomik rakamları açıklayacaklarını belirterek, İspanyol hükümetinin, ülke ekonomisine ilişkin 2013 ve 2014 yılı tahminlerini iyileştireceğini söyledi.

İspanya'nın kamu açığı hedeflerini 2013 yılı sonunda tutturamayacağını, ancak bu hedefe çok yaklaşacağını ifade eden De Guindos, daha önce yüzde 27,1 olarak öngörülen 2013 yıl sonu işsizlik oranının yüzde 27'nin altına düşüreleceğini, 2013 için beklenen ekonomik küçülme oranının (yüzde 0,5) ise aynı seviyede tutulacağını kaydetti. De Guindos, 2014 yılı için ise hem ekonomik büyüme hem de işsizlik oranı rakamlarındaki tahminlerin iyileştirileceğini açıkladı.

Bu arada İspanya'nın bankalarını kurtarmak için AB'den 100 milyar avroluk finans yardımı istemesinin ardından geçen 1 yılı değerlendiren De Guindos, şunları söyledi:

''Durum şu anda tamamen farklı. O dönemde İspanyol bankacılık sistemi üzerine ciddi şüpheler vardı. Bankaların sermaye artırıma destek konusunda Hazine'de zorluklar yaşanıyordu. Ancak şu anda daha sağlam ve şeffaf bir bankacılık sistemi var. 2 milyar avroluk sermaye artırımı desteğinin verildiği Bankia'da iyi sonuçlar alınmaya başlandı. Bankalar için ikinci bir kurtarma yardımı kesinlikle öngörülmüyor.''

Ülkenin doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde gittikçe kuvvetlenen bağımsızlık yanlısı girişimlerle ilgili bir soruya ise De Guindos, ''Biz hükümet olarak, Katalonya özerk yönetiminden kurumlara bağlılık ve yasalara saygı isteyip, diyaloğa hiçbir sınır koymadan açık olduğumuzu belirttik. İspanya'nın hangi bölgesinde olursa olsun ayrılıkçı her girişim lüks bir yaklaşımdır ve böyle bir şeyde herkes kaybeder'' cevabını verdi.


"TÜRKİYE EKONOMİSİNDEN GELEN HABERLER MÜKEMMEL"

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan De Guindos, ''Türkiye ekonomisinden gelen haberler mükemmel'' dedi.

İspanya Ekonomi Bakanı De Guindos, ''Türkiye, ekonomisi yeniden sağlık bir hale getirdi ve altyapı planlarını tamamladı. Bunlar İspanya için de çok iyi. Çünkü İspanya'nın Türkiye ile ortak ticari bağları var ve Türkiye'deki projelere büyük ilgi duyuyoruz'' diye konuştu.

Atletico Madrid taraftarı olduğunu söyleyen De Guindos, ''Arda'nın hayranıyım. Atletico'da harika işler yapıyor'' yorumunda bulundu.

De Guindos, Suriye'deki yeni gelişmeleri ve kimyasal silahlar konusunda varılan anlaşmayı İspanyol hükümeti olarak desteklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'den gelen haberler mükemmel"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN