Summers gitti dolar düştü

Piyasanın kabusu Summers'ın Fed başkan adaylığından çekilmesi doları ve faizi düşürdü, borsayı yükseltti. Dolar/TL 1.98'i gördü. Borsa % 4'e yakın artı, faiz ise % 9'un altına indi

Giriş Tarihi: 17.9.2013
ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığının en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Lawrence Summers'ın çekilmesi piyasaları coşturdu. Piyasada 'şahin' olarak bilinen Summers'ın adaylığını çekmesiyle dolar/TL 1.98'e kadar geriledi. Ağustos seviyesine inen kur, piyasa kapandıktan sonra gelen Suriye haberleriyle yeniden 2 TL'ye çıktı.

FAİZ %9'UN ALTINDA

Güne primli başlayan Borsa İstanbul da yüzde 4'e yakın yükseldi. Endeks günü 74 bin 379 puandan kapattı. Küresel piyasalarda risk iştahının artmasıyla gösterge tahvilin faizi de yüzde 9'un altına geriledi. Altında ise düşüş devam etti. Altının onsu 1.314 dolara kadar düştü. Summers'ın adaylıktan çekilmesi dünya borsalarını da olumlu etkiledi.

YELLEN ÖNE ÇIKTI

Summers, ABD'de faizlerin kısa sürede yükseltilmesini savunuyordu. Fed tahvil alım programının ekonomiye sanıldığı kadar güçlü etki yaratmadığını öne süren Summers bu programın hızlı bir şekilde sonlandırılmasını dile getirilmişti. Lawrence Summers'ın başkanlık yarışından çekilmesinin ardından Janet Yellen baş aday olarak kaldı. Yellen, tahvil azaltımına ilişkin programda daha yumuşak bir geçişi savunuyor. Bu nedenle de piyasaların dostu olarak biliniyor. Summers'ın adaylıktan çekilmesinin ardından ABD'de bir başka isim daha ortaya atıldı. Eski Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın da aday olabileceği kulislerde konuşuluyor. Ancak Geithner'a yakın kaynaklar başkanlık konusuna sıcak bakmadığını belirtiyor. Yeni Fed başkanı ocak ayında belirlenecek. Adayın senatonun önüne gitmeden önce Bankacılık Komitesi'ndeki üyelerin çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor.

Obama'ya mektup yazdı
ABD eski Hazine Bakanı Summers, Başkan Barack Obama'ya Fed başkan adaylığından çekildiğini bir mektupla açıkladı. Summers mektubunda şu cümlelere yer verdi: "Sayın Başkan, bu mektubu ABD Merkez Bankası Başkanlığı için adaylığımı geri çektiğimi bildirmek için yazıyorum. Yönetiminiz başladığı günden bu yana sizinle çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Siz bu ulusu ağır bir resesyondan çıkartmaya çalıştınız. Orta sınıfı güçlendirip, istihdamı artıracak politikalarla sürdürülebilir ekonomik iyileşme sağladınız."

Sürpriz at Geithner
"Kriz kahini" olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini de Summers'ın adaylıktan çekilmesini değerlendirdi. "Avantaj şu anda Yellen'de" diyen Roubini, Fed'in başkan yardımcısı olan Janet Yellen'in "süper kalifiye" bir aday olduğunu söyledi. Yellen'in karşısına geçecek tek rakibin eski Hazine Bakanı Tim Geithner olabileceğini söyleyen Roubini, "Kendisi başkan olmayı istemiyor. Onu sürpriz at olarak değerlendirebiliriz" dedi. Roubini, Geithner'ın ikna edilmesi halinde Beyaz Saray'ın ciddi şekilde cinsiyet ayrımcılığı eleştirilerine maruz kalacağını da belirtti.

Bofa: Tahvil azaltımı bu ay olmaz
SUMMERS'IN gidişini fiyatlayan piyasalar bugünden itibaren de Fed toplantısına odaklanacak. Fed'in kararını 18 Eylül'de açıklaması bekleniyor. Toplantı öncesinde Bank of America Meryll Lynch'ten (BofA) Michael Hanson, Fed'in ancak üç ay sonra tahvil alımlarını azaltabileceğini öne sürdü. Hanson yaptığı analizde, "Fed'in ancak eylülden sonraki üç ay içerisinde geri çekilmeye başlayabileceğini düşünüyoruz. Son dönemdeki ekonomik veriler kötü performans sergiledi" dedi.

Draghi: Faizler düşük kalacak
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nin kırılgan halinin devam ettiğini, işsizliğin 'hâlâ son derece yüksek' olduğunu belirterek, "Faizleri düşük tutmaya devam edeceğiz" dedi. Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrekteki yüzde 0.3'lük büyümenin memnun edici olduğunu ifade eden Draghi, toparlanmanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu kaydetti. ECB, temmuzda da faizlerin mevcut düzeyinde veya daha düşük seviyede tutulacağını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Summers gitti dolar düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN