Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toshiba enerjisini Türkiye'den alacak

Türkiye'yi enerjide bölge üssü yapmaya hazırlanan Toshiba'nın Başkan Yardımcısı Yasuharu Igarashi, "İlk hedefimiz Türkiye'de termik santral kurmak. Rüzgâr, güneş ve nükleeri de takipteyiz" dedi

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Alman, Amerikan ve Çinli devlerin küresel rekabetini Türkiye'ye taşıdığı enerji sektörüne Asya'dan bir dev daha katıldı. 210 bin çalışanıyla dünyanın en büyük sanayi şirketlerinden Toshiba, Türkiye'yi enerji sektöründe bölgesel üs yapmaya karar verdi. Geçen hafta İstanbul'daki merkezi faaliyete başlayan Toshiba, Türkiye'de enerjinin tüm alanlarında çalışmayı hedefliyor.

İLK PLAN TERMİK SANTRAL
SABAH'a konuşan Toshiba Corporation'un Başkan Yardımcısı ve Enerji Birimi Başkanı Yasuharu Igarashi, 2017'de yıllık 400 milyon dolarlık ciroya ulaşacak Türkiye'deki şirketin, üretimde önemli bir oyuncu olacağını açıkladı. Rüzgâr, güneş, termik, hidroelektrik ve jeotermalin yanı sıra nükleer santral projesinde de olmak istediklerini dile getiren Japon yönetici, Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına İstanbul'dan ulaşmayı hedefliyor. Toshiba'nın küresel arenada 40'tan fazla ülkede 2 bin 242 tribününün hidroelektrik enerjisi ürettiğini dile getiren Igarashi, "Termik santral alanında ise 40 ülkede 3.3 GW'lık enerji üretimi sağlıyor. Termikteki küresel tecrübemizle önemli bir santral kurabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Nükleerde de olmak istiyoruz
Mayısta Türkiye'ye gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin 22 milyar dolarlık nükleer santral anlaşmasının önemli bir süreci başlattığını söyleyen Igarashi, "Nükleer konusunda da projenin detaylanmasıyla konumumuzu belirleyeceğiz. Bu da önemli hedeflerimiz arasında" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toshiba enerjisini Türkiye'den alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN